148 obserwujących
7765 notek
20450k odsłon
3144 odsłony

Duda spada w sondażach. Trzaskowski wieszczy mu przegraną

Rafał Trzaskowski podczas spotkania z przedstawicielami branży turystycznej w Kołobrzegu, fot. PAP/Marcin Bielecki
Rafał Trzaskowski podczas spotkania z przedstawicielami branży turystycznej w Kołobrzegu, fot. PAP/Marcin Bielecki
Wykop Skomentuj214

Najnowsze sondaże dają Rafałowi Trzaskowskiemu drugie miejsce i pokazują spadek notowań urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. Obecny prezydent Warszawy jest przekonany, że wygra nadchodzące wybory.

Według sondażu PBS dla sobotniej "Gazety Wyborczej" prezydent Andrzej Duda cieszy się poparciem 35 proc. badanych, Rafał Trzaskowski (KO) - 21 proc., publicysta Szymon Hołownia (bezpartyjny) - 19 proc., a Krzysztof Bosak (Konfederacja) - 13 proc. Na dalszych miejscach znaleźli się: Robert Biedroń (Lewica), na którego głosować chce 8 proc. ankietowanych oraz Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) - 5 proc.

Z kolei z ostatniego sondażu przeprowadzonego przez Kantar wynika, że Duda ma poparcie 39 proc. badanych - o 20 pkt. proc. mniej niż w poprzednim badaniu, a jego głównym liderem z poparciem 18 proc. jest Rafał Trzaskowski. W sondażu przeprowadzonym przez Kantar w kwietniu poparcie dla Andrzeja Dudy deklarowało 59 proc. respondentów.

Rafał Trzaskowski, który podróżował po środkowym Pomorzu, zarzucił obecnej głowie państwa, że nie zabiera głosu "w żadnej sprawie". - Trzeba było tygodni nacisków, żeby pan prezydent wypowiedział się w sprawie suszy. Jak rozmawiam ze wszystkimi tymi, którzy czekają na wsparcie, to okazuje się, że rząd nie wypłacił wsparcia nawet za rok ubiegły. Trzeba było całego tygodnia, żeby pan prezydent powiedział chociaż jedno słowo o tym skandalicznym zachowaniu władzy w radiowej "Trójce". We wszystkich innych tematach mamy milczenie - powiedział Trzaskowski.

Dlatego - jak dodał - nie dziwi go spadek poparcia dla Dudy. - Jest prezydentem niemym, nie ma żadnych pomysłów, żadnej inicjatywy (...) Jestem w związku z tym przekonany, że pan prezydent Andrzej Duda przegra te wybory - zaznaczył kandydat Koalicji Obywatelskiej.


Trzaskowski krytykował też niewystarczające - w jego ocenie - wsparcie finansowe rządu dla samorządów. - Rząd w tych bardzo trudnych czasach pozostawił ludzi samych sobie i niestety pozostawił samorząd samemu sobie. Niestety te rozwiązania, które proponuje rząd, są całkowicie niewystarczające, dlatego, że dzisiaj wspieranie polskich firm, walka o każde miejsce pracy, wspieranie samorządów jest obowiązkiem rządu, dlatego, że tylko dzięki temu możemy uniknąć bardzo głębokiego kryzysu gospodarczego - przekonywał kandydat KO na prezydenta.

Zarzucił też rządowi brak odpowiedniego wsparcia dla kultury. - My, miasta polskie zwracaliśmy się do pana premiera Glińskiego o przygotowanie konkretnych rozwiązań. Cisza. Rozmawialiśmy z rządem, proponując konkretne rozwiązania. Cisza. I co najsmutniejsze - wielokrotnie prosiliśmy pana prezydenta publicznie o zabranie głosu w tej sprawie. Cisza - powiedział Trzaskowski.

Andrzej Duda w sobotę jeździł po Mazowszu. Spotkał się z mieszkańcami m.in. Garwolina, Łaskarzewa, Maciejowic, Podłęża i Kawęczyna.

Szymon Hołownia liczy, że to on wejdzie do drugiej tury. Zainaugurował on w Poznaniu serwis pomocni.info, zawierający kontakty do instytucji pomagających potrzebującym w różnych życiowych sytuacjach.

- Wszystkie sondaże, które widziałem pokazują, że mam w drugiej turze rzeczywiście większe szanse na wygranie z Andrzejem Dudą niż Rafał Trzaskowski. Mam głęboką nadzieję, że to ja będę (w drugiej turze) i że uda mi się wygrać z Andrzejem Dudą, a w Polsce za kilkanaście tygodni zacznie się zupełnie nowa perspektywa, zupełnie nowy czas – powiedział Hołownia.

Jak dodał, Rafał Trzaskowski jako kandydat "mówi z zupełnie innego miejsca". - Jest kandydatem partii politycznej, wysokim działaczem Platformy Obywatelskiej, (...) będzie formułował inne tezy niż te, które ja będę formułował. Jego pojawienie się jeszcze bardziej przekonało mnie do tych założeń, z którymi szedłem na samym początku kampanii wyborczej: że teraz naprawdę potrzebujemy w Polsce zupełnie nowego rozdania - powiedział.


ja

Wykop Skomentuj214
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka