154 obserwujących
8022 notki
21167k odsłon
877 odsłon

MEN: dzieci przed wakacjami już nie pójdą do szkół. Pozostanie kształcenie zdalne

Dariusz Piontkowski - minister edukacji narodowej przedstawił najnowsze decyzje ws. lekcji szkolnych. Fot. PAP/Paweł Supernak
Dariusz Piontkowski - minister edukacji narodowej przedstawił najnowsze decyzje ws. lekcji szkolnych. Fot. PAP/Paweł Supernak
Wykop Skomentuj11

Uczniowie nie wrócą do szkół do końca roku szkolnego. Minister Dariusz Piontkowski uznał, że najlepszym rozwiązaniem jest kształcenie zdalne do 26 czerwca. Tradycyjne zajęcia w placówkach oświaty mogą wrócić dopiero jesienią. 

Na konferencję minister edukacji narodowej czekali uczniowie, nauczyciele i rodzice. Od 1 czerwca rozpoczął się kolejny etap odmrażania szkół, jednak niepewne było, czy lekcje stacjonarne odbędą się jeszcze w roku szkolnym 2019/2020. 

Nauka w szkołach od września

- Do wakacji nauka w szkołach i placówkach oświatowych będzie realizowana na odległość. Nie ma już potrzeby przywracania tradycyjnych zajęć w szkołach w tym roku szkolnym. Mamy nadzieję, że będzie to możliwe od września - oświadczył Dariusz Piontkowski. 

Od 8 czerwca rozpoczyna się egzamin maturalny, natomiast 16 czerwca ruszają sprawdziany ósmoklasisty. Decyzją MEN, te dni będą wolne od zajęć dydaktycznych w szkołach. Uczniowie mają kontynuować wtedy naukę, ale tak, jak końca marca - za pomocą komputerów.  

- Do tego będzie Boże Ciało, co powoduje, że według nas nie było już potrzeby przywracania tradycyjnych zajęć w szkołach. Istnieje możliwość odbywania konsultacji z nauczycielami, one będą mogły się odbywać do końca zajęć dydaktycznych, ale w dużych grupach całe klasy nie wrócą do szkół przed końcem roku dydaktycznego - zapowiedział szef MEN. 


Lekcje w szkołach przerwano 12 marca, a dwa tygodnie później wdrożono zdalne zajęcia online w domach. Od 1 czerwca resort edukacji wznawia praktyki dla uczniów III klas branżowych szkół I stopnia, zajęcia z nauki jazdy pojazdami silnikowymi dla uczniów III klas technikum oraz praktyki zawodowe. 

Wytyczne dla kolonii i obozów 

Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało wytyczne ws. wakacyjnego wypoczynku dla młodzieży. Jeszcze w kwietniu minister zdrowia Łukasz Szumowski ostrzegał, że dzieci nie będą mogły skorzystać z wyjazdu na kolonie, tak, jak do tej pory. Sytuacja uległa jednak zmianie, jednak wypoczynek ma przebiegać w ścisłym reżimie sanitarnym.

- Obecna sytuacja epidemiczna w kraju pozwala na potwierdzenie, że wypoczynek letni dzieci i młodzieży w 2020 roku będzie mógł się odbyć, przy uwzględnieniu określonych ograniczeń sanitarnych. Należy jednak zaznaczyć, że sytuacja nadal jest dynamiczna i może ulec zmianie - mówił Piontkowski. 

Kolonie i wyjazdy uczniów można organizować w miejscach, w których będą spełnione wymogi bezpieczeństwa. W pokojach lub namiocie zostanie wprowadzony obowiązek przebywania osób z jednej grupy zajęciowej. MEN zaapelowało w wytycznych o ograniczenie kontaktów z osobami z zewnątrz grup. W jednym pokoju mogą przebywać maksymalnie cztery osoby z zachowaniem bezpiecznej odległości - 4 metrów kwadratowych na ucznia. 

Organizator turnusów będzie zobowiązany do dezynfekcji obiektów, przyjmujących dzieci i młodzież na obozy. Do jego zadań należy też zapewnienie środków ochrony dla personelu i płynów do dezynfekcji. W trakcie posiłków, uczestnicy koloni muszą zachować odstęp - wskazane jest też spożywanie posiłków w gronie tej samej grupy wiekowej. Latem z zorganizowanych wyjazdów nie skorzystają dzieci chore. 

GW

Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo