157 obserwujących
8538 notek
22471k odsłon
5705 odsłon

Ambasador Mosbacher do Beaty Mazurek z PiS: Powinna się pani wstydzić za słowa o TVN

Georgette Mosbacher mocno skrytykowała europosłankę Beatę Mazurek. Fot. Twitter/Ambasada USA w Polsce
Georgette Mosbacher mocno skrytykowała europosłankę Beatę Mazurek. Fot. Twitter/Ambasada USA w Polsce
Wykop Skomentuj509

Popularne na prawicy porównanie stacji TVN do WSI nie przypadło do gustu ambasador USA w Polsce. Georgette Mosbacher w zdecydowany sposób wzięła w obronę stację telewizyjną, kontrolowaną przez amerykański Discovery - tym razem w dyskusji z europosłanką Beatą Mazurek z PiS. 

- Trzaskowski boi się debaty z Polakami. Woli ustawioną debatę w WSI 24 i niemieckim Onecie. To przykład pogardy dla wyborców z mniejszych miejscowości. Mieszkańcy Końskich i Polacy już niedługo wystawią mu rachunek - napisała oburzona Mazurek, gdy Rafał Trzaskowski odmówił udziału w debacie TVP. Do dyskusji na żywo z prezydentem Andrzejem Dudą ma dojść w Końskich w poniedziałek. 

Mazurek porównała grupę TVN do WSI, a zwrot ma związek m.in. z aferą sprzed ponad dekady, gdy jednym z dziennikarzy stacji był Milan Subotić, współpracownik Wojskowych Służb Informacyjnych. Kierownictwo MON, które rozwiązało WSI w 2006 roku, opisało w raporcie z likwidacji tych służb powiązania właścicieli ITI - spółki zarządzającej stacją TVN - Jana Wejcherta i Mariusza Walter a z wojskowym aparatem bezpieczeństwa w PRL. Na mocy zawartej ugody już po objęciu władzy przez PO, resort obrony narodowej, przeprosił biznesmenów. 

Wpis Beaty Mazurek z krytyką TVN i Trzaskowskiego odbił się szerokim echem w sieci. Dobiegł nawet do amerykańskiej ambasady. - Dobrze Pani wie, że szerzy Pani coś, co jest absolutnym kłamstwem, sugerując, że TVN to WSI. Powinna się Pani wstydzić. To jest poniżej godności osoby, która reprezentuje Polaków - stwierdziła Georgette Mosbacher. Wpis zamieściła również w języku angielskim. 

W odpowiedzi Mazurek przypomniała o ustaleniach zawartych w słynnym raporcie z likwidacji WSI.

- Pani ambasador, nie wie Pani tego? Antoni Macierewicz pytany o twierdzenia raportu, że ITI powstał dzięki wojskowym służbom PRL, odesłał do wyjaśnień Grzegorza Żemka (tajnego współpracownika WSI), byłego dyr.FOZZ. Przyznał on, że był agentem służb wojska PRL. 

W raporcie napisano m.in, że wywiad wojskowy PRL „podejmował wysiłki powołania firmy telewizyjnej”. Celem powołania tego rodzaju firmy miało być ułatwienie plasowania agentury na Zachodzie. Pozwany przez TVN wygrał - podkreśliła europosłanka. 


GW

Wykop Skomentuj509
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura