159 obserwujących
8508 notek
22374k odsłony
7698 odsłon

Przekop Mierzei Wiślanej napotkał nowy problem - gigantyczne złoże bursztynu

Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, fot. Urząd Morski w Gdyni
Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, fot. Urząd Morski w Gdyni
Wykop Skomentuj125

Na terenie przekopu Mierzei Wiślanej znajduje się złoże bursztynu, którego ilość szacuje się na 6,9 ton. Wynika to z dokumentacji geologicznej. Roboty nie dotarły jeszcze do tego złoża i nie bardzo wiadomo, kto miałby je wydobyć.

Okazało się, że złoża jest znacznie więcej niż w ub. roku podawał resort gospodarki morskiej. Wówczas sądzono, że jest tego 1,4 tony, a okazało się, że jest to 6,9 tony. Wedle dokumentacji geologicznej złoże bursztynu znajduje się w Kątach Rybackich na terenie przekopu Mierzei Wiślanej.


Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki przyznał, że obecnie ani Wyższy Urząd Górniczy, ani Okręgowy Urząd Górniczy w Gdańsku nie sprawują kontroli nad złożem. Nie ma również informacji, aby ktoś pozyskiwał je nielegalnie.

Wiceminister powiedział, że prace na przekopie Mierzei wciąż odbywają się nad złożem kopaliny. - A więc nie ma mowy o eksploatacji złoża -  podkreślił.

Dodał, że jak dotąd nikt nie wystąpił do ministerstwa środowiska o wydanie koncesji na wydobycie bursztynu. Przypomniał, że o koncesję może ubiegać się inwestor, którym w przypadku przekopu Mierzei jest dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

- Do czasu ewentualnego wydania koncesji Okręgowy Urząd Górniczy w Gdańsku nie sprawuje kontroli nad przedmiotową inwestycją - poinformował minister i przyznał jednocześnie, że ta instytucja otrzymała dokumentację geologiczną przekopu Mierzei, w której zawarta jest informacja o wielkości potencjalnego złoża bursztynu.

image
Inwestycja z lotu ptaka, fot. Urząd Morski w Gdyni.

Sprawa wyszła na jaw na wniosek posłów Lewicy, którzy chcieli wiedzieć, ile bursztynu znajduje się na terenie przekopu, kto wydobywa i komu sprzedaje tę kopalinę. - Należy podkreślić, że cena bursztynu jest kilkukrotnie wyższa od ceny srebra i może wynosić nawet 20 tys. zł za kilogram - mówił poseł Marek Rutka.

Odpowiadając na pytania posłów Lewicy Małecki zapewnił, że rząd zamierza "przypilnować tego złoża". - Poprosiłem prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, i telefonicznie i na piśmie o tej kwestii. To jest rzecz ważna i będziemy chcieli przypilnować tego złoża - powiedział.

W przeliczeniu w oparciu o ceny rynkowe wartość złoża wynosi ok. 140 milionów PLN. Koszt całych prac związanych z przekopem to 980 milionów.

Min. Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej tłumaczy, że 6,9 tony to ilość bursztynu, która znajduje się na całej Mierzei Wiślanej, nie zaś na terenie samej budowy.


Według udzielonej w Sejmie informacji zaawansowanie prac na terenie przekopu Mierzei Wiślanej wynosi obecnie 50 proc. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma się zakończyć w 2022 roku.

ja

Wykop Skomentuj125
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka