157 obserwujących
8525 notek
22430k odsłon
4089 odsłon

Unia odrzuciła projekty polskich samorządów. Powodem „strefy wolne od LGBT”

Unijna komisarz: "Państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe". Na zdjęciu: manifestacja środowisk LGBT w Berlinie. Fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON
Unijna komisarz: "Państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe". Na zdjęciu: manifestacja środowisk LGBT w Berlinie. Fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON
Wykop Skomentuj203

Unijna komisarz ds. równości Helena Dalli poinformowała, że odrzucono sześć wniosków o środki na projekty w ramach unijnego programu „Partnerstwo miast”.  

W ich składanie, jak poinformowała komisarz zaangażowane były polskie władze lokalne, które przyjęły rezolucje dotyczące „stref wolnych od LGBTI” lub „praw rodzinnych”. 

„Państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe. Dlatego sześć wniosków o partnerstwo miast, w których składanie były zaangażowane polskie władze, które przyjęły rezolucje dotyczące »stref wolnych od LGBTI« lub »praw rodzinnych«, zostało odrzuconych” - napisała na Twitterze komisarz. 

 

Komisja Europejska nie odpowiedziała dotąd na pytanie, o jakie władze miast chodzi. 

We wtorek KE przyjęła listę 127 projektów w ramach programu „Partnerstwo Miast”, które łącznie otrzymały 2 mln 324 tys. 327 euro środków unijnych. 

W ramach programu można było uzyskać dofinansowanie w wysokości do 25 tys. euro na projekty, które mobilizują obywateli na poziomie lokalnym do prowadzenia debat dotyczących konkretnych kwestii z europejskiej agendy politycznej. Program, jak informuje KE, promuje „uczestnictwo obywateli w procesie kształtowania polityki Unii” i rozwija „możliwości zaangażowania społecznego i wolontariatu na poziomie Unii”. 

LGBT
Wnioski polskich samorządów, które przyjęły rezolucje dotyczące "stref wolnych od LGBT" lub "praw rodzinnych", zostały odrzucone.

W programie wnioskodawcami o środki i partnerami mogą być: miasta, władze miejskie, władze lokalne na innym szczeblu lub ich komitety do spraw partnerstwa bądź inne organizacje nienastawione na zysk reprezentujące samorządy terytorialne. 

W projekcie muszą brać udział władze miejskie z co najmniej dwóch krajów, z których co najmniej jeden jest państwem członkowskim UE. Partnerstwo miast musi mieć miejsce w jednym z krajów, które uczestniczą w projekcie. 

Wśród 127 projektów, wyłonionych w konkursie, środki otrzymały projekty, w które zaangażowały się polskie władze lokalne i organizacje: gmina Zator, gmina Dzierzkowice, miasto Opole, gmina Iwkowa, gmina Września, Sopot, gmina Niepołomice oraz Stowarzyszenie Wychowanków i Przyjaciół I LO im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku Górka. 

KW

Wykop Skomentuj203
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka