158 obserwujących
8352 notki
21977k odsłon
771 odsłon

Ukraina wprowadza kwarantannę dla osób przyjeżdzających z Polski

Już piąty dzień z rządu na Ukrainie odnotowuje się powyżej tysiąca zakażeń koronawirusem dziennie, fot.Kostyantyn Chernichkin/Kyiv Post.
Już piąty dzień z rządu na Ukrainie odnotowuje się powyżej tysiąca zakażeń koronawirusem dziennie, fot.Kostyantyn Chernichkin/Kyiv Post.
Wykop Skomentuj24

Ukraina umieściła Polskę na liście krajów o podwyższonym ryzyku COVID-19. Osoby wjeżdżające z Polski na Ukrainę muszą odbyć 14-dniową kwarantannę.

Obowiązkiem kwarantanny mają zostać objęte też osoby, które na 14 dni przed przekroczeniem ukraińskiej granicy przebywały na terytorium Polski.

Od obowiązku kwarantanny dla wjeżdżających z Polski są wyjątki. Kwarantanną nie będą objęte m.in. dzieci poniżej 12 lat, osoby które przejeżdżają przez Ukrainę tranzytem przez nie dłużej niż 48 godzin, kierowcy i członkowie załóg ciężarówek, załóg lotniczych i morskich, statków rzecznych, członkowie załóg pociągów i lokomotyw oraz kierowcy autobusów realizujących regularne połączenia. Kwarantanny nie będą musieli odbywać też działacze kultury, na zaproszenie instytucji kultury wraz z jedną osobą towarzyszącą, instruktorzy NATO i pracownicy misji dyplomatycznych i konsulatów.

Jak przekazano w komunikacie, kwarantannę na Ukrainie odbywa się w miejscu zamieszkania za pomocą aplikacji "Działaj w domu". Jak wyjaśniono, po otrzymaniu powiadomienia przez aplikację osoba objęta kwarantanną musi zrobić zdjęcie twarzy, które będzie zgodne ze zdjęciem referencyjnym zrobionym na początku kwarantanny. Zapewniono, że wiadomości nie będą wysyłane w nocy.

Władze ukraińskie zalecają pobranie i zalogowanie się do aplikacji jeszcze przed przybyciem na granicę. Podkreślono przy tym, że aplikacja "Działaj w domu" może być zainstalowana tylko na ukraińskich numerach telefonów.

W komunikacie wskazano, że podstawą do zakończenia kwarantanny jest otrzymanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, przeprowadzonego nie później niż 48 godzin po wjeździe na Ukrainę.

W ostatnich dniach w Polsce notuje się wysoki poziom zakażeń koronawirusem. W niedzielę resort zdrowia poinformował o kolejnych 548 potwierdzonych zakażeniach; w ciągu doby zmarło też 10 osób. W poprzednich dniach dobowa liczba zakażeń Covid-19 przekraczała 650 osób.

Na Ukrainie w niedzielę poinformowano o kolejnych 1112 zakażeniach SARS-CoV-2 oraz 16 przypadkach śmiertelnych. W sobotę dobowy przyrost zakażeń był wyższy o 60 przypadków.

Całkowita liczba ukraińskich zakażeń koronawirusem wynosi obecnie 72 168, a liczba wszystkich zgonów wynosi 1725 - podano w niedzielę na stronie internetowej Centrum Monitoringu Rozprzestrzeniania się Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Zgodnie z tymi danymi liczba aktywnych zakażeń sięga obecnie 30,9 tys. przypadków. Za ozdrowieńców uznano 39,5 tys. osób.

Najwięcej nowych zakażeń potwierdzono minionej doby w obwodzie iwano-frankowskim - 115, we lwowskim - 112, w odeskim - 99 a w Kijowie - 111. W obwodzie czerniowieckim, gdzie 3 marca wykryto pierwsze ukraińskie zakażenie koronawirusem, było w niedzielę 97 nowych infekcji.

W sobotę na Ukrainie informowano o 1172 zakażeniach koronawirusem i 16 zgonów. Najwyższy dobowy przyrost zakażeń odnotowano w czwartek 30 lipca. Obecność koronawirusa potwierdzono u 1197 osób.

ja

Wykop Skomentuj24
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości