Budka: „Mocno trzymam kciuki, by okazało się, że Nowak jest osobą niewinną”

Oskarżony Sławomir Nowak (L) po wyjściu z Sądu Rejonowego w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Oskarżony Sławomir Nowak (L) po wyjściu z Sądu Rejonowego w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Mocno trzymam kciuki za to, by okazało się, że Sławomir Nowak jest osobą niewinną; należy dążyć do tego, by sprawa znalazła finał przed niezawisłym sędzią i niezależnym sądem - oświadczył szef PO Borys Budka. 

We wtorek CBA poinformowało, że zabezpieczyło środki pieniężne pochodzące z przestępstw korupcyjnych popełnionych przez Sławomira N. Pieniądze były ukryte w dwóch specjalnie przygotowanych skrytkach. Funkcjonariusze zabezpieczyli gotówkę w kwocie ponad 4 mln zł (4,163 mln) w tym 536.400 euro, 470.000 dolarów i 30.000 zł. 

Budka, pytany we wtorek przez dziennikarzy w Sejmie o sprawę N. oświadczył, że przede wszystkim należy dążyć do tego, by znalazła finał przed „niezawisłym sędzią i niezależnym sądem”. – Dzisiaj w sprawach winy lub niewinności nadal, zgodnie z polską konstytucją, orzeka sąd, a nie rzecznik CBA. W tej sprawie czekam na decyzję sądu – powiedział szef PO. 

Pytany, czy wierzy w niewinność Sławomira N. oświadczył, że wierzy w polski wymiar sprawiedliwości. – Chcę, by ta sprawa jak najszybciej znalazła swój finał i bardzo chciałbym, aby w tej sprawie Sławomir Nowak okazał się niewinny. Mocno trzymam kciuki za to, by okazało się, że Sławomir Nowak jest osobą niewinną – podkreślił Budka. 

Borys Budka, Małgorzata Kidawa-Błońska
Borys Budka: Mocno trzymam kciuki za to, by okazało się, że Sławomir Nowak jest osobą niewinną. Fot.  PAP/Radek Pietruszka

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) była pytana, czy nie żałuje poręczenia, którego udzieliła Sławomirowi N. przed paroma miesiącami. 

– Dlatego poręczyłam, że uważałam, że Sławomir Nowak powinien jak najszybciej oczyścić się z tych zarzutów i nie widzę powodu, żeby nie mógł zrobić tego w sądzie, że musiał być zatrzymany. Skoro prokuratura posiada tyle dowodów uważam, że mógł być w domu i udzielać odpowiedzi na pytania prokuratorów. A jaki będzie wyrok, jakie decyzje podejmie sąd, to już jest inna sprawa – powiedział Kidawa-Błońska. 

Były minister transportu Sławomir N. został w lipcu zatrzymany w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i prania brudnych pieniędzy. Jak informowała wówczas prokuratura, zatrzymanie N. było efektem międzynarodowego śledztwa prowadzonego przez wspólny zespół prokuratorów z Polski i Ukrainy a także funkcjonariuszy CBA oraz ukraińskiej służby antykorupcyjnej NABU. 

We wtorek CBA poinformowało o kontynuacji śledztwa. Biuro podało, że zabezpieczono również inne składniki majątkowe, nabyte ze środków pochodzących z przestępstw korupcyjnych, w tym dwa mieszkania, których szacunkowa wartość wynosi ok. 2 mln zł, oraz luksusowy samochód marki Land Rover. „W ramach prowadzonych czynności dokonano także zabezpieczenia innych rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie” - zaznaczyło Biuro. 

– W ocenie śledczych sprawa pozostaje rozwojowa. CBA kontynuuje czynności związane m.in. z ujawnianiem kolejnych wątków ww. śledztwa oraz składników majątkowych osób, objętych postępowaniem – dodało CBA.

KW

Lubię to! Skomentuj86 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka