158 obserwujących
8515 notek
22399k odsłon
2629 odsłon

Szumowski z koronawirusem. Były minister zdrowia nie zaraził się na wakacjach

Łukasz Szumowski z koronawirusem. Fot. PAP arch./Wojciech Olkuśnik
Łukasz Szumowski z koronawirusem. Fot. PAP arch./Wojciech Olkuśnik
Wykop Skomentuj138

Łukasz Szumowski zachorował na COVID-19 w Polsce, już po powrocie z wakacji w Hiszpanii. Były minister zdrowia przygotował resort do przeciwdziałania pandemii koronawirusa. 

O zarażeniu się koronawirusem posła Łukasza Szumowskiego dowiedział się portal Onet. Gdy lekarz wrócił do kraju po urlopie, poddał się dwukrotnie testom - oba wyniki były negatywne. Zarażony nie wie jednak, kiedy miał kontakt z osobą chorą na COVID-19 i potwierdził mediom, że ma koronawirusa. Wraz z Szumowskim zakazili się członkowie rodziny parlamentarzysty. 

Szumowski z pozytywnym wynikiem testu

W sierpniu tabloidy atakowały Szumowskiego, pokazując zdjęcia z wypoczynku byłego ministra w Hiszpanii. Dziennikarze wypominali mu, że odradzał podróże zagraniczne, a sam wybrał się na urlop do kraju zagrożonego pandemią. 

- Spędziliśmy ponad 100 godzin, żeglując. Na ląd zeszliśmy tylko raz - i to na wysepkę, z tego, co wiem, nie było ani jednego przypadku koronawirusa. Byliśmy we dwóch, więc było bezpiecznie - przekonywał Szumowski w RMF FM. Dementował też informację, jakoby przebywał na luksusowym jachcie. Twierdził, że łódka miała dwudziestoletni staż i dwie kajuty na wyposażeniu. 

Szumowski odszedł z rządu Mateusza Morawieckiego 18 sierpnia. Ówczesny minister zdrowia podkreślił, że rozważał rezygnację z pełnionej funkcji już w lutym, jednak nadejście pandemii koronawirusa zmieniło jego plany.

- Nigdzie nie znikam, nie odchodzę, pozostaje posłem, pozostaję przestrzeni publicznej, będę pełnił funkcje publiczne. Oczywiście wracam do zawodu, do mojego wyuczonego zawodu, chciałbym wrócić do instytutu, do kliniki, chciałbym leczyć pacjentów - mówił Szumowski, który z zawodu jest kardiologiem. 

Nowe przypadki koronawirusa 

Minionej doby Ministerstwo Zdrowia wykryło 1306 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Testy laboratoryjne potwierdziły zachorowania z województw: wielkopolskiego (200), mazowieckiego (152), kujawsko-pomorskiego (152), pomorskiego (150), małopolskiego (134), lubelskiego (87), śląskiego (83), podkarpackiego (73), podlaskiego (59), łódzkiego (57), lubuskiego (39), opolskiego (35), dolnośląskiego (28), zachodniopomorskiego (25), świętokrzyskiego (18), warmińsko-mazurskiego (14). 

Poinformowano również o zgonie kolejnych 15 chorych na COVID-19 - najmłodszą ofiarą był 33-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące. Od wybuchu pandemii w Polsce zakaziło się już 88 636 osób, a 2 447 zmarło. Rekordowa liczba dobowych zachorowań padła w piątek - 1587 przypadków w ciągu doby. 

GW

Wykop Skomentuj138
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości