Premier z apelem do Polaków. "Najbliższe miesiące będą trudne"

Premier Mateusz Morawiecki. fot. Twitter
Premier Mateusz Morawiecki. fot. Twitter

- Najbliższe miesiące będą trudne. Stańmy razem do walki z wirusem - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątkowym wystąpieniu do narodu. Zaapelował o solidarność, o to, by nie bagatelizować zagrożenia oraz przypomniał, by stosować dystans społeczny, dezynfekcję i maseczki.

Premier w wystąpieniu telewizyjnym podkreślał, że sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie jest bardzo poważna

- Wirus powrócił z siłą znacznie większą niż wiosną tego roku. Rekordy zakażeń padają na całym kontynencie. Także w Polsce zmagamy się z rosnącą każdego dnia liczbą zakażeń - mówił szef rządu.

Podkreślił, że "powaga sytuacji wymaga szybkich i zdecydowanych działań".

- Nie wahaliśmy się ich podjąć na wiosnę, nie wahamy się i teraz. Dlatego od soboty na terenie całej Polski obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa: cała Polska będzie czerwoną strefą, a dzieci i młodzież od czwartej klasy szkoły podstawowej przechodzą na nauczanie zdalne. Ograniczenia dotyczą także naszych seniorów. Podejmując te decyzje - niełatwe zarówno od strony społecznej, jak i gospodarczej – kierujemy się opiniami najważniejszych polskich i zagranicznych autorytetów - epidemiologów i wirusologów - podkreślił szef rządu.

"Jesteście prawdziwymi bohaterami"

W swoim wystąpieniu premier zaznaczył, że wszystko co się dzieje "nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania setek tysięcy ludzi".

- Szczególnie chcę podziękować tym, którzy z epidemią walczą na pierwszej linii frontu - naszym służbom medycznym i służbom mundurowym. Wasze codzienne obowiązki to coś więcej niż praca. To wielkie poświęcenie i służba, której nie sposób przecenić. Jesteście prawdziwymi bohaterami - mówił szef rządu

Zwrócił jednocześnie uwagę, że "dochodzi także do łamania obowiązujących reguł i nieprzestrzegania środków zapobiegawczych".

- Będziemy na takie zachowania reagować - bo stosowanie się do nakazów i wymaganych obostrzeń jest w interesie nas wszystkich - powiedział premier.

"Stosujemy optymalne rozwiązania"

Premier Morawiecki przedstawił w piątkowym wystąpieniu strategię działania rządu i przygotowania państwa do drugiej fali pandemii.

- Idziemy drogą środka i stosujemy optymalne rozwiązania. Nasza strategia oparta jest na trzech filarach: po pierwsze zapewnić sprawność i wytrzymałość systemu ochrony zdrowia, tak, żeby skutecznie walczyć o zdrowie każdej zagrożonej osoby; po drugie zagwarantować stabilność gospodarczą, tak, żeby ratować miejsca pracy oraz zadbać o bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin. I po trzecie otoczyć szczególną ochroną najsłabszych i najbardziej narażonych, zwłaszcza naszych seniorów i osoby chore - powiedział premier.

Morawiecki podkreślił znaczenie doświadczenia zdobytego podczas pierwszej fali epidemii. - Wykorzystaliśmy ten czas. Zakupiliśmy niezbędny sprzęt: respiratory, dodatkowe łóżka szpitalne, środki zabezpieczające personel medyczny. Każdego dnia zasoby te trafiają do szpitali w całej Polsce, by służyć pacjentom. Przygotowaliśmy też rozwiązania, które w tym kluczowym momencie pozwolą odciążyć służbę zdrowia - przekonywał premier

"Wygrać z epidemią możemy tylko zjednoczeni

Podkreślił również, że dla rządu ważne jest utrzymanie miejsc pracy Polaków. - Dzięki sprawnie uruchomionej tarczy antykryzysowej i finansowej jesteśmy dziś w stanie mierzyć się z II falą epidemii - powiedział szef rządu.

Zapowiedział jednocześnie, że państwo będzie reagować "na łamanie obowiązujących reguł i nieprzestrzegania środków zapobiegawczych"

- Wygrać z epidemią możemy tylko zjednoczeni - podkreśli

- Odłóżmy na bok polityczne spory. Będzie jeszcze na nie czas. Teraz trzeba działać. Życie, zdrowie i miejsca pracy Polaków są najważniejsze. Zróbmy to wspólnie - zaapelował premier.

"Nie lekceważmy zagrożenia"

- Zwracam się do państwa, do wszystkich obywateli, do wszystkich grup społecznych i zawodowych, do młodych i seniorów: proszę, nie lekceważmy zagrożenia, stańmy razem do walki z wirusem. Wszędzie, gdzie jesteśmy, stosujmy żelazną zasadę – dystans, dezynfekcja, maseczki wszędzie tam, gdzie one obowiązują - zaapelował premier.

Wzywał, by zadbać o swoje bezpieczeństwo "korzystając na telefonie z aplikacji STOP COVID". - Pamiętajmy, aby nieść pomoc osobom starszym, które powinny zostać w domach - podkreślił szef rządu

- Bądźmy odpowiedzialni - dbając o siebie, dbamy też o innych. Każda nasza codzienna, nawet drobna decyzja ma dziś ogromne znaczenie. Stawką tej walki jest bowiem zdrowie i życie naszych bliskich. Naszych sąsiadów, znajomych, przyjaciół, członków rodziny, wreszcie - być może każdego z nas. Musimy pokonać tę epidemię. Jako naród zawsze potrafiliśmy być odważni i ofiarni. Solidarni - zwyciężymy - powiedział premier

Zakaz spotkań, zebrań, imprez

W piątek szef rządu poinformował podczas konferencji prasowej o nowych ograniczeniach związanych ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Od soboty, 24 października, cała Polska będzie strefą czerwoną.

Ponadto nauka w szkołach podstawowych w klasach 4-8 będzie odbywać się trybie zdalnym, młodzież do 16 roku życia, będzie mogła wychodzić w określonych godzinach tylko pod opieką dorosłych, a lokale gastronomiczne przez 2 tygodnie będą świadczyły tylko usługi na wynos oraz na dowóz.

Ponadto będzie obowiązywał zakaz spotkań, zebrań, imprez i zgromadzeń publicznych w większej liczbie niż pięć osób; wyjątki to osoby mieszkające razem i cele zawodowe. Ograniczenie to nie dotyczy spotkań w domach.

Będą obowiązywały też ograniczenia przemieszczania się seniorów powyżej 70. roku życia, z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych, sprawowania lub uczestniczenia w wydarzeniach kultu religijnego.

W piątek resort zdrowia poinformował, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 13 632 osób oraz śmierci 153 osób z powodu COVID-19. To najwięcej dziennych zakażeń od początku epidemii.

KJ
Lubię to! Skomentuj75 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości