163 obserwujących
8723 notki
23040k odsłon
1360 odsłon

Cmentarze będą otwarte? Jest stanowczy apel prymasa Polski na Wszystkich Świętych

Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Wykop Skomentuj59

Prymas abp Wojciech Polak poprosił o odwołanie wszelkich mszy i nabożeństw na cmentarzach, które odbywają się we Wszystkich Świętych. Rząd wkrótce określi, czy groby będą otwarte dla nawiedzających. 

W piątek premier Mateusz Morawiecki nie złożył żadnej deklaracji ws. dodatkowego limitu osób na cmentarzach podczas zbliżających się uroczystości Wszystkich Świętych. Rządzący podejmą decyzję w nadchodzących dniach. Od 24 października obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób. 

- Jednak już teraz chcę powtórzyć ten apel co do 1 listopada. Jeśli można prosić, to zachęcam do odwiedzenia grobów bliskich parę dni wcześniej, kilka dni później, nawet zostawić to na okres kilku tygodni później - mówił Morawiecki. 

- Najważniejsze jest, żeby nie było wielkiej kumulacji, wielkiego zgromadzenia ludzi w jednym miejscu przy wejściach, przy punktach zakupu zniczy, sklepach z kwiatami. To są miejsca, w których może dochodzić do zakażeń. Naprawdę gorąco apelujemy do wszystkich, żeby w dniu 1 listopada zostali w domach, bo duże zgromadzenia ludzi mogą doprowadzić do dużego przyrostu zakażeń - podkreślił szef rządu. 

Słowa premiera oznaczają, że na razie nie ma planów zamknięcia cmentarzy. Niewykluczone są jednak obostrzenia w sprawie nawiedzających groby - np. limity wejść. Do wszystkich katolików zaapelował też prymas Polski. Arcybiskup Wojciech Polak zakomunikował, by msze św. i nabożeństwa odbywały się w budynkach kościelnych. Odradził też organizowanie tradycyjnych procesji, podczas których odbywają się modlitwy za dusze zmarłych parafian w tzw. "wypominkach". 

- W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych oraz Dniem Wszystkich Wiernych Zmarłych – Zadusznym, zachęcam wiernych, aby nawiedzenie grobów swoich bliskich rozłożyli na czas pierwszych ośmiu dni listopada, w których możliwe jest także zyskiwanie odpustów w intencji zmarłych - oświadczył prymas. 

- Proszę również, aby dnia 1 listopada Msze Święte sprawowane były tylko w kościołach a nie na cmentarzach. Można natomiast organizować na cmentarzach tradycyjne modlitwy za zmarłych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (procesyjnie przechodzi przez cmentarz tylko kapłan z asystą, wierni natomiast modlą się pozostając przy grobach) - zachęcił abp Polak. 

- Prymas Polski apeluje również o nieustawanie w modlitwie za zmarłych, chorych, zakażonych i wszystkich, którzy cierpią z powodu pandemii. Niezmiennie prosi także o wzajemny szacunek, solidarność i modlitwę za pracowników służb medycznych, wolontariuszy i wszystkich, którzy w tym trudnym czasie niosą bliźnim pomoc - dodał przywódca polskiego Kościoła. 

Zgodnie z poleceniem papieża Franciszka, odpust zupełny za zmarłych można uzyskać nie tylko przez pierwsze osiem dni listopada, ale przez cały miesiąc - to efekt zagrożenia pandemią koronawirusa. 

GW


Wykop Skomentuj59
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości