Adam Hofman: Będzie pozew wobec Romana Giertycha

Adam Hofman. Fot. PAP
Adam Hofman. Fot. PAP

Pozew wobec Romana Giertycha jest w trakcie przygotowywania - poinformował Adam Hofman. "Oszuści nigdy nie wygrywają" - podkreślił.

- Roman Giertych w ostatnich dniach - kiedyś adwokat, ale pewnie dziś bardziej polityk, bo w takiej roli występuje bardzo często (...) w stosunku do mnie, do mojej agencji - jego ostatnie wypowiedzi, wypowiedzi niezgodne z prawdą, nie mogą nie doczekać się pozwu zarówno z Kodeksu karnego, jak i Kodeksu cywilnego, z artykułów o zniesławienie - powiedział Hofman w TVN24.

Jak dodał, „oszuści nigdy nie wygrywają, a w tej sprawie Giertych mówi nieprawdę, informuje opinię publiczną o rzeczach, które są nieprawdziwe i za to będzie pozwany". - To co wypowiada na mój temat, na temat współpracy, od kilku dni, jest nieprawdą, nie ma w ogóle pokrycia w faktach. (...) Słowa Giertycha nie są faktami, więc zostaną rozpatrzone przez sądy i pewnie prokuraturę - powiedział Hofman w rozmowie z Anitą Werner w programie Fakty po Faktach.

Dopytany, czy będzie składał pozew wobec Giertycha Hofman powtórzył, że tak. – To już jest w trakcie przygotowywania – dodał.


Roman Giertych
Roman Giertych. Fot. PAP/ Rafał Guz


„Gazeta Wyborcza” podała w ostatni weekend, że Adam Hofman miał przyjechać do Monako i składać w imieniu rządzącego obozu biznesmenowi Leszkowi Czarneckiemu korupcyjne propozycje. Adwokat Czarneckiego Roman Giertych napisał na Facebooku m. in., że w czerwcu tego roku Hofman wraz z innymi osobami zaproponował Leszkowi Czarneckiemu „udział w operacji przejęcia kontroli nad TVN24 przez spółki Skarbu Państwa”. Opublikował również fragment nagrania, na którym Hofman i Czarnecki rozmawiają o zatrudnieniu przez Czarneckiego b. szefa Pekao SA Michała Krupińskiego.

– Z nagrania, które zostało opublikowane, wynika, że zdaniem pana Hofmana, pan Krupiński miał bardzo dobre relacje ze Zbigniewem Ziobro i miał załatwiać jakieś sprawy, lobbować na rzecz pana doktora Leszka Czarneckiego. Ta oferta nie została zrealizowana i parę dni po tym, jak nie została zrealizowana, pan Zbigniew Ziobro ogłosił, że chce aresztować mojego klienta – relacjonował adwokat. Jego zdaniem „jeżeli ktoś oferuje komuś zatrudnienie jakiejś osoby na stanowisku po to, żeby lobbowała u prokuratora generalnego w sprawach tego kogoś, a wiadomo, że ma problemy z prawem karnym, to jest to klasyczne powoływanie się na wpływy”.

W odpowiedzi na wpis adwokata Hofman wraz z Robertem Pietryszynem, partnerem biznesowym, jeszcze w niedzielę wieczorem opublikowali oświadczenie, w którym poinformowali, że od maja 2019 r. ich firma doradcza R4S współpracuje z Leszkiem Czarneckim, jego dwoma bankami, fundacją i członkami rodziny. Hofman i Pietryszyn podkreślili, że współpraca ta odbywa się z inicjatywy Czarneckiego. „Zawarliśmy z jego firmami umowy na usługi komunikacyjno-doradcze” - napisali w oświadczeniu.

Jak tłumaczą, „24 lipca 2020 r. Czarnecki w trakcie jednego ze spotkań poprosił o znalezienie eksperta - doradcy z zakresu bankowości, jak to określili - »z drugiej strony«”. „Ekspert ten miałby pomóc mu prowadzić komunikację z rynkiem i otoczeniem biznesowym. Pragniemy wyraźnie pokreślić, że to sam klient wyraził potrzebę poszukiwania i zatrudnienia takiego specjalisty” - zaznaczali Hofman i Pietryszyn w oświadczeniu.

– To nie dlatego, że Czarnecki nie chciał spotkać się, zatrudnić, czy rozmawiać o zatrudnieniu Krupińskiego, tylko to prezes Krupiński na umówione spotkanie nie przyleciał, z różnych powodów, ale nie przyleciał i dalej się sprawa nie potoczyła – powiedział Hofman w TVN24. Pytany, czy „Zbyszek” z nagranej rozmowy, to Zbigniew Ziobro, odpowiedział, że w kontekście tej rozmowy - tak.

– Krupiński nie przyleciał, nie dochodzi do tego spotkania i nie ma drugiego, trzeciego dna – zauważył Hofman.

Jednocześnie poinformował, że jego spółka wypowiedziała we wtorek 17 listopada 2020 r. wszystkie umowy firmom Czarneckiego. – Reputacja, zaufanie, lojalność w biznesie są ważne. Nagrywanie swoich partnerów biznesowych, w tym przypadku nas, uniemożliwia nam dalsze funkcjonowanie z firmami Czarneckiego – poinformował Hofman.

Pytany o kwestię propozycji „przejęcia” TVN24 Hofman odpowiedział: „Było zupełnie odwrotnie”. – To sam nasz klient (...) mówił o takiej możliwości w najbliższym czasie przy okazji dużej transakcji, o potencjalnej swojej roli, że być może byłby tym zainteresowany i pytał nas o zdanie – powiedział Hofman. Dodał, że Czarnecki rozmawiał o tym z kimś "na bardzo wysokim szczeblu", mając na myśli właściciela stacji, czyli amerykańską firmę Discovery.

Discovery poinformowało wcześniej, że nie wiedziało o żadnych planach sprzedaży TVN24, o których poinformował opinię publiczną Roman Giertych, ani też nie uczestniczyło w rozmowach dotyczących sprzedaży kanału. 

Kim jest Adam Hofman

Adam Hofman (ur. 1980) pochodzi z Kalisza. Z wykształcenia jest politologiem. Był posłem na Sejm przez trzy kadencje (2005-2015). W latach 2005–2011 przewodniczył organizacji młodzieżowej PiS – Forum Młodych PiS. W 2010 R. został rzecznikiem prasowym Prawa i Sprawiedliwości i klubu parlamentarnego PiS. w 2011 wybrano go do komitetu politycznego tej partii. W 2012 r. został szefem PiS w okręgu konińskim. Jego kariera w PiS zakończyła sie w listopadzie 2014 r., gdy ujawniono, że polityk wziął zaliczkę z Sejmu na służbowy wyjazd do Madrytu prywatnym samochodem, a faktycznie poleciał tam tanimi liniami lotniczymi. Komisja Etyki Poselskiej udzieliła mu za to nagany. W efekcie afery Hofman został wykluczony z PiS. Wycofał się wówczas z polityki. W 2015 r. założył firmę doradczą R4S, którą prowadzi do dziś.

KW, BG


Lubię to! Skomentuj99 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka