164 obserwujących
8947 notek
23670k odsłon
2317 odsłon

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas podał się do dymisji

Jarosław Pinkas, fot. KPRM/A. Guz
Jarosław Pinkas, fot. KPRM/A. Guz
Wykop Skomentuj80

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Jak poinformował, zrobił to z powodów zdrowotnych. Jego obowiązki będzie wykonywał zastępca Krzysztof Saczka.

Oficjalnie rezygnację Pinkasa potwierdził rzecznik rządu. Premier Mateusz Morawiecki przyjął jego dymisję.

"Ze względu na gwałtowne pogorszenie się stanu mojego zdrowia i konieczność podjęcia leczenia zmuszony jestem zrezygnować z pełnienia funkcji Głównego Inspektora Sanitarnego" – przekazał Jarosław Pinkas w piśmie do współpracowników

"Decyzję o złożeniu dymisji podjąłem z ciężkim sercem. Uznałem, że wypełnianie powierzonej mi misji z pełnym oddaniem i poświęceniem nie jest w tej sytuacji możliwe. Dziękuję Państwu za dwa lata wspólnej, intensywnej i pełnej zaangażowania współpracy” - napisał dotychczasowy szef GIS.

"Obejmując urząd miałem marzenia o przeprowadzeniu wielu nowatorskich zmian, które uczyniłyby naszą pracę lepszą, skuteczniejszą i bardziej innowacyjną w służbie zdrowia publicznego. Ich wprowadzenie w życie nie zawsze okazywało się łatwe czy możliwe" – kontynuował Pinkas.

Wskazał, że ostatnie miesiące zdominowane zostały przez pandemię. "Spadło na nas wiele dodatkowych i trudnych obowiązków. Ale to doświadczenie pokazało, że wobec wielkich wyzwań zdrowotnych udało nam się stanąć w jednym szeregu. Jestem przekonany, że jest to dla nas bezcenny sprawdzian. Nasza instytucja po raz kolejny okazała się być kluczowym filarem w ochronie zdrowia. Dziś jesteśmy już w innym miejscu niż kilka miesięcy temu, lepiej przygotowani do kolejnych wyzwań" – ocenił Pinkas.

Główny Inspektor Sanitarny nie był obecny w mediach od dłuższego czasu. Ostatni raz widziany był publicznie podczas konferencji otwierającej kampanię "Rak głowy i szyi nie czeka". Miało to miejsce pod koniec września. Później uczestniczył jeszcze w Rządowych Zespołach Zarządzania Kryzysowego.

Nie chce ujawniać z czym są związane jego problemy zdrowotne, ale z całą pewnością nie jest to koronawirus, którym zajmował się od dłuższego czasu z racji pełnionego stanowiska. "W ostatnich dniach miał straszne skoki ciśnienia, trafił pod opiekę kardiologów, przechodzi teraz serię badań. Skarżył się, że źle się czuje. Jest teraz na zwolnieniu lekarskim" – dowiedział się "Fakt"od jego współpracowników.

Jeszcze pod koniec września szef GIS zarzekał się, że nie zamierza rezygnować ze stanowiska. - Żeby podać się do dymisji, trzeba mieć poczucie, że popełniło się istotny błąd. Albo że nie ma się już siły, nie daje się rady. Innym powodem jest świadomość, że nie ma się już ludzi wokół siebie, takie poczucie osamotnienia w walce. Ale żadna z tych kategorii nie zaistniała w moim przypadku – mówił w wywiadzie dla „DGP”.

Odejście Pinkasa skomentował minister zdrowia Adam Niedzielski.


Prof. Jarosław Pinkas jest lekarzem, doktorem hab. nauk medycznych, specjalistą w zakresie chirurgii ogólnej, medycyny rodzinnej i zdrowia publicznego. Pracował jako nauczyciel akademicki, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. W latach 2005-2007 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Związany z rządem od 2015 roku. Najpierw przez dwa lata był wiceministrem zdrowia (u boku ówczesnego ministra Konstantego Radziwiłła), później pracował w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jako sekretarz stanu.

Krzysztof Saczka jest zastępcą GIS od 15 września tego roku. W nocie biograficznej na stronie GIS widnieje informacja, że Saczka jest magistrem inżynierem. Kształcił się na Politechnice Krakowskiej na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej (specjalność: Elektroniczne Urządzenia Sterowania) oraz na Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki (kierunek: Informatyka). Ukończył studia podyplomowe na AGH w Krakowie i SGH w Warszawie.

ja

Wykop Skomentuj80
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka