Konferencja Ursuli von der Leyen po osiągnięciu porozumienia między UE a GB, fot. PAP/EPA/FRANCISCO SECO
Konferencja Ursuli von der Leyen po osiągnięciu porozumienia między UE a GB, fot. PAP/EPA/FRANCISCO SECO

W. Brytania i UE dogadały się ws. relacji po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie

Redakcja Redakcja Brexit Obserwuj temat Obserwuj notkę 57

Wielka Brytania i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej, która zacznie obowiązywać po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. - Od 1 stycznia nie będzie parkanu taryf celnych ani barier taryfowych w handlu - mówił brytyjski premier Boris Johnson.

Porozumienie osiągnięte przez Wielką Brytanię z Unią Europejską spełnia wszystkie oczekiwania Brytyjczyków - zapewnił brytyjski rząd.

"Wszystko, co obiecano Brytyjczykom w referendum w 2016 roku i w zeszłorocznych wyborach powszechnych, zostało osiągnięte dzięki temu porozumieniu. Odzyskujemy kontrolę nad naszymi pieniędzmi, granicami, prawem, handlem i naszymi łowiskami" - napisano oświadczeniu brytyjskiego rządu.

Wskazano, że Wielka Brytania nie będzie już związana przepisami UE ani orzeczeniami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i zapewniono żadne czerwone linie negocjacyjne nie zostały przekroczone. "Oznacza to, że z dniem 1 stycznia 2021 r. będziemy mieli pełną niezależność polityczną i gospodarczą" - podkreślono.

Brytyjski premier Boris Johnson wyraził nadzieję, że umowa o przyszłych relacjach zostanie ratyfikowana przez brytyjski parlament 30 grudnia.

- Oczywiście argumenty były czasami ostre, ale uważam, że jest to dobra umowa dla całej Europy. Moim zdaniem nie będzie źle, jeśli UE będzie miała u swoich drzwi dobrze prosperującą, dynamiczną i zadowoloną z siebie Wielką Brytanię - powiedział Johnson podczas konferencji prasowej, krótko po ogłoszeniu informacji o zawarciu porozumienia z UE.

Na konferencji wystąpiła również przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Jej zdaniem porozumienie jest "uczciwe i zrównoważone".

- To była długa i kręta droga, ale osiągnęliśmy dobre porozumienie - przekazała von der Leyen. Dodała, że biorąc pod uwagę stawkę tych negocjacji, warto było walczyć o to porozumienie, chociaż rozmowy były bardzo trudne. - Wspólnie możemy osiągnąć więcej niż osobno - zapewniła szefowa Komisji Europejskiej.Umowa, która liczy około 2000 stron, musi zostać jeszcze ratyfikowana przez obie strony. Okres przejściowy po brexicie upływa wraz z końcem bieżącego roku. Formalnie Wielka Brytania wystąpiła z UE 31 stycznia tego roku.

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka