Twitter zablokował konto Donalda Trumpa; film z jego wypowiedzią usunął Facebook i YouTube

Media społecznościowe cenzurują Donalda Trumpa. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW
Media społecznościowe cenzurują Donalda Trumpa. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

Twitter w środę usunął kilka tweetów prezydenta USA Donalda Trumpa i zamknął jego konto na dwanaście godzin.  

Nagranie ze skierowaną do zwolenników prezydenta wypowiedzią, w której Trump wzywa do rozejścia się spod waszyngtońskiego Kapitolu mówiąc równocześnie o „skradzionych wyborach” usunął także Facebook i YouTube.

Trump opublikował w środę na Twitterze nagranie wideo, w którym wzywa swoich zwolenników, z których część wtargnęła do budynku Kongresu, podczas toczącego się tam posiedzenia mającego ostatecznie uznać wygraną Joe Bidena w wyborach prezydenckich, do pokojowego rozejścia się do domów.

Prezydent USA mówił jednocześnie o tym, że „wybory skradziono”, powtórzył, że zostały one sfałszowane.

Kongres, USA, Kapitol, Waszyngton
Zwolennik Donalda Trumpa w gabinecie Nancy Pelosi w gmachu Kongresu USA. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

„To są wydarzenia, które mają miejsce, gdy święte, miażdżące zwycięstwo wyborcze jest tak bezceremonialnie i okrutnie zabierane wielkim patriotom, którzy byli źle i niesprawiedliwie traktowani przez tak długi czas. Idźcie do domu w miłości i pokoju. Na zawsze zapamiętajcie ten dzień!” - brzmiał kolejny wpis, który pojawił się na twitterowym koncie Trumpa.

Polecamy: Cztery osoby zmarły po zamieszkach w Waszyngtonie. Dymisje w Białym Domu

Serwis zablokował możliwość powielania tych wypowiedzi i dyskusję pod nimi, później ogłosił, że konto „realDonaldTrump” zostało na dwanaście godzin zablokowane.

„W obliczu toczącej się w Waszyngtonie bezprecedensowej przemocy zażądaliśmy usunięcia trzech wiadomości z konta realDonaldTrump, które zostały na nim dzisiaj umieszczone, za powtarzające się, poważne naruszenia naszej polityki uczciwości obywatelskiej” - poinformował Twitter.

Serwis zagroził, że w wypadku kolejnych naruszeń warunków serwisu odnoszących się do tych zasad, a także zasad dotyczących nawoływania do przemocy konto zostanie permanentnie zablokowane.

Już wcześniej Facebook i YouTube usunęły filmik z wypowiedzią Trumpa ze swoich serwisów. Władze Facebooka przekazały, że zrobiły to, ponieważ film „raczej przyczynia się do wzrostu, niż zmniejsza ryzyko mającej miejsce przemocy”.

KW

Lubię to! Skomentuj171 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka