164 obserwujących
9143 notki
24151k odsłon
  1545   0

W poniedziałek o 40 proc. mniejsza dostawa szczepionki firmy Pfizer

W poniedziałek do Polski dotrze o 40 proc. mniejsza dostawa szczepionki firmy Pfizer. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
W poniedziałek do Polski dotrze o 40 proc. mniejsza dostawa szczepionki firmy Pfizer. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Zmniejszone ilości będą dostarczane przez 3-4 tygodnie, potem będą zwiększone dostawy - poinformował w piątek w TVN24 szef KPRM Michał Dworczyk. 

Szef KPRM został zapytany, o ile ograniczone zostaną w najbliższych dniach dostawy szczepionek przez firmę Pfizer. 

– My usłyszeliśmy i była to ustnie przekazana informacja, że będzie to 40 proc. mniejsza dostawa w najbliższy poniedziałek, co do innych dostaw jeszcze nie mamy informacji – powiedział Dworczyk. 

– Przyjdzie 60 procent, taka była informacja przekazana nam telefonicznie – mówił szef KPRM. – Deklaracja składana również telefonicznie przez przedstawicieli firmy Pfizer mówiła o 3-4 tygodniach, potem w kolejnych tygodniach te dostawy miały być zwiększone, tak aby pierwszy kwartał zakończyć tą samą liczbą szczepionek która była zakładana – zakomunikował Dworczyk, dopytywany jak długo to potrwa. 

– Cała Unia została zaskoczona w godzinach wczesnoporannych tą informacją – dodał minister. 

Przyznał, że sytuacja ta „rodzi szereg problemów natury logistycznej w najbliższych tygodniach”. Zwrócił uwagę, że niektóre kraje UE przyjęły inną strategię szczepień niż rząd polski i postanowiły wykorzystywać wszystkie dawki szczepionek. – Te kraje mają dziś poważny problem – zaznaczył szef KPRM. 

– Apelujemy do Komisji Europejskiej, aby producent wywiązał się z deklaracji, które składał przed Komisją Europejską – mówił Dworczyk. 

Zapewnił, że „25 stycznia ruszy w Polsce program szczepień populacyjnych”. – Natomiast na pewno będziemy musieli zmodyfikować plan szczepień. Czekamy cały czas na precyzyjne informacje od firmy Pfizer – dodał minister. 

Podkreślił, że rząd na pewno nie naruszy rezerw, przeznaczonych na drugą dawkę szczepień. – W kolejnych tygodniach będziemy dystrybuować tyle dawek, ile będzie docierało do Polski, też zachowując bufor bezpieczeństwa – zaznaczył. 

Michał Dworczyk, szczepionka, Pfizer
Szef KPRM Michał Dworczyk: Apelujemy do Komisji Europejskiej, aby producent wywiązał się z deklaracji, które składał przed Komisją Europejską. Fot. Flickr/premierrp

Dworczyk był także pytany w TVN24, czy w systemie centralnej rejestracji na szczepienia są uwzględnione szpitale tymczasowe. 

– Wczoraj zdecydowaliśmy, aby 30 szpitali tymczasowych dopisać jako masowe punkty szczepień. Było to związane z faktem, że nie wszystkie - zwłaszcza chodzi o mniejsze - punkty szczepień zdążyły wprowadzić swoje terminy do centralnego kalendarza a chcieliśmy, aby takie terminy, zwłaszcza w dużych ośrodkach były dostępne dla seniorów. Stąd taka decyzja i uruchomienie szpitali tymczasowych jako masowych punktów szczepień – mówił. 

Szef KPRM był pytany także o możliwość zapisania się do mobilnego punktu szczepień. – Jeżeli chodzi o mobilne szczepienie, czyli o dojazd zespołu mobilnego do pacjenta, który jest w takim stanie zdrowia, że wymaga wysłania mobilnego zespołu, to rzeczywiście trzeba skontaktować się ze swoim POZ-em i za jego pośrednictwem taki zespół mobilny zamówić – poinformował. Zapewnił, że w większości punktów szczepień takie mobilne zespoły szczepień działają. 

Dworczyk był też pytany, co daje pacjentowi zapisanie się na szczepienie - w odróżnieniu od rejestracji na szczepienie. Możliwość zapisania się na szczepienie została uruchomiona o północy z czwartku na piątek dla wszystkich osób poniżej 70 r.ż., które w ten sposób potwierdzają wolę zaszczepienia się. Dworczyk był pytany, czy osoby zapisane będą miały pierwszeństwo do szczepienia, gdy przyjdzie kolej na ich grupę wiekową. 

– Tak. To działa w ten sposób, że jeżeli zgłaszamy się jako osoby deklarujące chęć zaszczepienia, to przychodzi do nas zwrotnie mail z linkiem, w który jeśli klikniemy, potwierdzimy swoją decyzję o zaszczepieniu się, to - jeśli będzie nadchodził czas szczepienia naszej grupy wiekowej - otrzymamy również mailem informację o tym. Później będziemy mieli w pierwszych dniach szczepienia naszej grupy wiekowej możliwość uprzywilejowanego, można tak powiedzieć, wyboru terminów do zapisywania się – zapowiedział szef KPRM. 

Jak dodał, dopiero potem pozostała cześć danej grupy wiekowej - osoby, które wcześniej nie zadeklarowały gotowości do szczepienia - będzie mogła dołączyć do systemu rejestracji. 

Dopytywany, dlaczego w pierwszej grupie do szczepień znaleźli się prokuratorzy, zwrócił uwagę, że w grupie tej „znalazło się kilka grup zawodowych”. – Służby mundurowe, nauczyciele oraz seniorzy powyżej 60 roku życia, ta grupa liczy nieco ponad 10 milionów osób – zaznaczył. – Takie były ustalenia wypracowane w trakcie przygotowywania narodowego programu szczepień i tak je realizujemy – wyjaśnił Dworczyk. 

KW

Lubię to! Skomentuj70 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości