166 obserwujących
9532 notki
24773k odsłony
  1717   0

Nowe obostrzenia. Niedzielski ostrzega przed kolejnymi mutacjami koronawirusa

Nowe obostrzenia rząd wprowadza w województwie warmińsko-mazurskim. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Nowe obostrzenia rząd wprowadza w województwie warmińsko-mazurskim. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Powrót do lockdownu już od soboty nastąpi w województwie warmińsko-mazurskim. Minister Adam Niedzielski wyjawił plan rządu na walkę z trzecią falą pandemii koronawirusa. 

- Dynamika zakażeń dawno przekroczyła poziom 0, kształtuje się na poziomie 20-30 proc. Dzisiejsze wyniki wskazują, że trzecia fala rozpędza się w Polsce. W ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowujemy dzienny wzrost liczby zakażonych osób. Dziś mamy 12 146 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem, przekroczyliśmy barierę 10 tysięcy - powiedział minister zdrowia na specjalnie zwołanej konferencji prasowej ws. nowych restrykcji.  

- W systemie szpitalnictwa jesteśmy zainteresowani obłożeniem łóżek. Mamy przyrost obłożenia łóżek covidowych, pozytywna tendencja, którą obserwowaliśmy od grudnia się zakończyła. Dysponujemy lepszą infrastrukturę dotyczącą badań, ale dostrzegamy wzrost liczby zleceń na testy i występowania niepokojących objawów - wyjaśnił Niedzielski. 

Jego zdaniem, powinniśmy się spodziewać występowania nowych mutacji wirusa SARS-CoV-2 w Polsce, a już teraz przybywa przypadków zakażeń brytyjskim wariantem. Jako regiony mniej dotknięte pandemią Niedzielski wymieniał województwa dolnośląskie i łódzkie. - Najbardziej niepokojąca sytuacja dotyczy warmińsko-mazurskiego. W skali całego kraju parametr w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców odnotowujemy tam 20 przypadków nowych zachorowań dziennie - ocenił Niedzielski. 

- Nie ma przed nami dobrej perspektywy, czeka nas rozwój trzeciej fali, która się rozpędza. Wskazanie od analityków jest takie, że stabilny rozwój pandemii z mutacją brytyjską oznacza 10-12 tys. przypadków dziennie. Dlatego wykonywaliśmy odważne kroki z odmrażaniem gospodarki, podczas gdy wszystkie kraje przedłużały lockdown. Popatrzmy na to, co dzieje się w Czechach i Słowacji - argumentował szef resortu zdrowia. 

Regionalizacja obostrzeń

- Musimy o pół kroku się cofnąć, a właściwie o 1/16. Chcielibyśmy, by poziom regulacji został utrzymany oprócz warmińsko-mazurskiego. Tam wprowadzimy restrykcje dyscyplinujące - ujawnił Niedzielski. 

Nauka w klasach I-III wróci tam do trybu zdalnego, nastąpi zamknięcie galerii handlowych, kin, muzeów i innych obiektów użyteczności publicznej. Zamrożenie działalności obejmie hotele, baseny i korty tenisowe. Nowe obostrzenia wejdą w życie w województwie warmińsko-mazurskim już w sobotę. 

Ponadto rząd zdecydował się na nałożenie kwarantanny na przyjezdnych z Czech i Słowacji, chyba, że będą dysponować negatywnymi wynikami testów wykonanych w ciągu ostatnich 48 godzin. W czasie trzeciej fali koronawirusa, resort zdrowia zakaże używania szalików, kominów, chust oraz przyłbic.


Poza miejscem zamieszkania będziemy się poruszać tylko w maseczkach, jednak zalecenie nie dotyczy wymogu posiadania maseczek chirurgicznych. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia proponują zabezpieczyć się profesjonalnymi wyrobami medycznymi, ale nie nałożą obowiązku ich noszenia ze względu na skok cen maseczek ffp2 i ffp3. 


GW

Lubię to! Skomentuj97 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości