164 obserwujących
9496 notek
24718k odsłon
  1070   0

Kaczyński spotkał się z Ziobrą i Gowinem. Rozmawiał też z Kukizem

Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP
Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP

Czy Zbigniew Ziobro "dostał już po łapkach"? Spotkanie z Gowinem było "w dobrej atmosferze". Kukiz pójdzie z każdym, kto poprze jego postulaty.

- To nie był mecz sportowy, nie było punktacji; mamy nadzieję, że to, o czym mówił Jarosław Kaczyński trafi do serc i umysłów naszych koalicjantów - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel o spotkaniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z szefem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą.

Wcześniej poseł Solidarnej Polski Michał Woś poinformował w TVN24, że w poniedziałek odbyła się "bardzo konstruktywna rozmowa" prezesa PiS z liderem jego ugrupowania. Według Wosia "prezesi rozmawiali o sprawach fundamentalnych". "Mieliśmy okazję przypomnieć nasz wspólny program" - mówił.

O to spotkanie Fogiel był pytany we wtorek w Polsat News, w kontekście słów wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, który stwierdził, że "posłowie Solidarnej Polski podczas ostatniego posiedzenia Sejmu pokazali nam figę", a dopytywany co zrobi teraz PiS, odpowiedział: "damy po łapkach". Chodziło o głosowanie, gdy wbrew stanowisku PiS, Solidarna Polska zagłosowała wraz z opozycją za dołączeniem do porządku obrad informacji wicepremiera Piotra Glińskiego ws. procedury przyznawania rekompensat w ramach Funduszu Wsparcia Kultury.

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel pytany czy podczas spotkania Ziobro "dostał już po łapkach" podkreślił, że "nie było punktacji". - To nie był mecz sportowy. Rozmowy są prowadzone. Mamy nadzieję, że to, o czym mówił prezes Kaczyński w niedawnym wywiadzie dla PAP, trafi do serc i umysłów naszych koalicjantów. Najważniejsza jest wspólna praca i to, żeby Zjednoczona Prawica mogła realizować swój program - powiedział Fogiel.

Zauważył, że w polityce "ścierają się ambicje i charaktery" i są sytuacje, gdy niektórzy chcą mieć wyższą pozycję i stanowiska niż mają. Podkreślił, że obecnie w sytuacji kraju kluczowe jest to, by "takie zapędy indywidualne umieć w sobie poskromić".

Kaczyński powiedział w opublikowanym w ubiegły piątek wywiadzie dla PAP, że Polska stoi dzisiaj przed ogromną szansą, a warunkiem jej wykorzystania jest jedność obozu Zjednoczonej Prawicy. Mówił, że każdy kto rozbija dzisiaj prawicę, "działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie i przeciw polskim wartościom".

Według Fogla Terlecki "w sposób barwny i opisowy przedstawił sytuację, która miała miejsce podczas ostatniego posiedzenia Sejmu". - Niefortunnie tak się zdarzyło, że nasz koalicjant głosował razem z opozycją. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca - dodał wicerzecznik PiS.

Pytany o zapowiedzi polityków Solidarnej Polski, że nie poprą Krajowego Planu Odbudowy, Fogiel powiedział, że "te rozmowy również się toczą". Podkreślił, że dla wszystkich formacji tworzących Zjednoczoną Prawicę "najważniejsze to wiedzieć i być zdecydowanym" czy chce się razem pracować tworząc Zjednoczoną Prawicę i realizować program, czy też "naruszać tę stabilność". - Wtedy alternatywa jest jasna, jest niebezpieczeństwo, że władzę w Polsce obejmą ugrupowania, których sposób myślenia o Polsce, o przyszłości, o obywatelach, tradycji jest zgoła inny od tego, który my prezentujemy i musimy te racje ważyć - zauważył.

Na pytanie czy prezes PiS ma dziś zaufanie do Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry, Fogiel odparł, że jego zdaniem "prezes na pewno ufa, że te problemy, które się od czasu do czasu pojawiają, są chwilowe i nie wstrząsną funkcjonowaniem Zjednoczonej Prawicy".

Na uwagę, że liczą się też emocje i może okazać się tak, że PiS nie uwzględniając cofnięcia rekomendacji partii Gowina dla ministra i wiceministrów "wpycha Gowina w ramiona opozycji", Fogiel odparł, że choć emocje są obecne w polityce, to "sztuką dobrego polityka jest poskramianie tych emocji". - Co do zakusów opozycji, to widzimy te różne wypowiedzi polityków opozycyjnych, które mają na celu rozbicie jedności ZP, próbują wbijać jakieś szpile, sugestie nieładne - powiedział.

We wtorek po południu Jarosław Kaczyński spotkał się z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. „Spotkanie odbyło się w dobrej atmosferze" – przekazał agencji jeden z polityków Zjednoczonej Prawicy. Jak dodał, Jarosław Gowin w czasie spotkania wyraził oczekiwanie, by umowa koalicyjna była przestrzegana.

Kaczyński i Kukiz 

We wtorek Paweł Kukiz powiedział w telewizji Polsat News, że "jakiś tydzień temu" rozmawiał z prezesem PiS. - Mogę z całą odpowiedzialnością i zgodnie z prawdą powiedzieć: nie namawiał mnie do przystąpienia do koalicji - powiedział Kukiz w telewizji TVN24. 

Kukiz rozmawiał z Kaczyńskim o swoich postulatach, m. in wprowadzeniu instytucji sędziów pokoju, wyborów prokuratora generalnego w wyborach powszechnych oraz zmiany ordynacji wyborczej. Polityk zadeklarował: "Pójdę z każdym, kto zagwarantuje mi realizację tych postulatów i będzie władny te postulaty zrealizować".

- Mam nadzieję, że wkrótce dojdzie do drugiej rozmowy (z prezesem PiS), gdzie bardziej szczegółowo będziemy omawiać te postulaty. Przedstawiałem dosyć szczegółowo założenia ustawy antykorupcyjnej, którą dostałem w prezencie od byłego wicepremiera Włoch (Luigiego) Di Maio, szefa Ruchu Pięciu Gwiazd. Ta ustawa świetnie się sprawdza we Włoszech, zahamowała proces korupcyjny – powiedział Kukiz.

- Dość szczegółowo rozmawiałem o instytucji sędziów pokoju, natomiast przy ordynacji wyborczej z całą pewnością pomysł wprowadzenia JOW-ów w całości w Sejmie nie wchodzi w rachubę. Ale ordynacja na wzór niemiecki być może byłaby dyskutowana – relacjonował lider Kukiz'15.

Odnosząc się do zapowiedzi, że Solidarna Polska będzie głosować przeciw Funduszowi Odbudowy, Kukiz powiedział: - Gdybym uważał, że mają rację, to prowadziłbym również rozmowy z panem Ziobrą, a tak rozmawiam od czasu do czasu z panem Gowinem. Według Kukiza Solidarna Polska prezentuje "zaściankowe podejście do dzisiejszych czasów, a przedstawiciele tego ugrupowania "w wielu sprawach są nazbyt siermiężni".

BG


Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka