AGROunia kontra premier Morawiecki. „Chcieliśmy zapytać o losy polskiego rolnictwa”

Premier Mateusz Morawiecki (L-tyłem) i burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny (P). Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Premier Mateusz Morawiecki (L-tyłem) i burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny (P). Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Szesnaście osób wylegitymowała policja w związku z zakłóceniem wizyty premiera Mateusza Morawieckiego, który w piątek uczestniczył w otwarciu obwodnicy Wrześni (Wielkopolskie). 

Rzecznik wielkopolskiej policji podał, że funkcjonariusze powstrzymali rolników przed naruszeniem strefy ochronnej.

Otwarcie obwodnicy Wrześni odbywało się w piątek po południu. W pewnej chwili uroczystość z udziałem szefa rządu próbowali zakłócić reprezentanci Agrounii.


W pobliżu pojawiło się kilka ciągników rolniczych, grupa osób z transparentami próbowała też pokonać bariery i wbiec na jezdnię, na której był Mateusz Morawiecki. Interweniowała policja.

AGROunia, Sokołówko, protest rolniczy, Salon24
Protest Agrounii podczas oficjalnego otwarcia Wschodniej Obwodnicy Wrześni z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego w miejscowości Sokołówko, Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Jak powiedział w piątek rzecznik KWP w Poznaniu Andrzej Borowiak, działania funkcjonariuszy polegały na powstrzymaniu osób przed naruszeniem strefy ochronnej.

– Premier polskiego rządu, jak inne najważniejsze osoby w państwie, jest ochraniany w szczególny sposób. Zachowanie grupy rolników z Wrześni, biegnących w stronę osoby ochranianej musiało się spotkać z natychmiastową reakcją policjantów. Wobec wylegitymowanych osób zostanie wszczęta odpowiednia procedura prawna – powiedział Borowiak.

Lider Agrounii Michał Kołodziejczak mówił po zdarzeniu, że rolnicy chcieli zapytać Mateusza Morawieckiego o losy polskiego rolnictwa.

Zagęszczanie sieci dróg

W ciągu 10 lat, w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, wydamy na program zagęszczenia dróg aż 39 mld zł; dzięki takim inwestycjom jak wschodnia obwodnica Wrześni przyciągamy nowych inwestorów w całej Polsce - podkreślił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki wziął w piątek udział w otwarciu wschodniej obwodnicy Wrześni (Wielkopolskie).

We wpisie na Facebooku szef rządu podkreślił, że jest niezwykle ważne, żeby dokonywać odważnych inwestycji. „Robimy to w całej Polsce. Aby jeszcze mocniej przyciągać inwestorów i kapitał, niezbędna jest dobra infrastruktura” - napisał.


Przypomniał, że rząd opracował program zagęszczenia dróg, którego podstawą są autostrady i drogi ekspresowe. „Ale nie zaniedbujemy również tych wojewódzkich, powiatowych czy gminnych. W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wydamy na niego w ciągu 10 lat aż 39 miliardów złotych” - podkreślił premier.

Dodał, że mieszkańcy Wrześni wiedzą, jak ważne są takie inwestycje oraz bezkonfliktowa współpraca rządu i samorządów. „Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że możemy dziś cieszyć się z otwarcia wschodniej obwodnicy Wrześni. Dzięki takim przedsięwzięciom przyciągamy nowych inwestorów w całej Polsce” - napisał szef rządu.

Wschodnia obwodnica Wrześni ma pięć kilometrów długości, ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w mieście i wyprowadzić ruch tirów z centrum miasta. Docelowo stanie się fragmentem drogi krajowej nr 15. Całkowity koszt prac budowlanych wyniósł ponad 79,6 mln zł; przeszło 34,1 mln zł to środki z Funduszu Dróg Samorządowych.

KW


Lubię to! Skomentuj56 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka