167 obserwujących
9598 notek
24887k odsłon
  752   2

Wykryto, kto włamał się do EMA. Za cyberatakiem stali rosyjscy i chińscy hakerzy

Rosyjscy i chińscy hakerzy dwukrotnie włamali się do EMA w 2020 r.
Rosyjscy i chińscy hakerzy dwukrotnie włamali się do EMA w 2020 r.

Do cyberataków na Europejską Agencję Leków doszło w 2020 r. Stali za nimi hakerzy powiązani z rosyjskimi i chińskimi służbami - informuje holenderska prasa.

Według źródeł gazety "De Volkskrant" związanych z prowadzonym przez prokuraturę śledztwem, unijna agencja z siedzibą w Amsterdamie była na początku 2020 roku celem ataków hakerów z Chin, którzy uzyskali dostęp do sieci EMA poprzez wcześniejsze zinfiltrowanie sieci jednej z niemieckich uczelni.

EMA zdementowała te doniesienia, jednak według dziennika atak był "do pewnego stopnia udany".

Drugie włamanie, o którym agencja informowała w grudniu 2020 roku, zdarzyło się jesienią i miały stać za nim rosyjskie służby. Włamywacze mieli obejść system dwustopniowej weryfikacji wewnątrz EMA. W efekcie w grudniu do internetu wyciekła m.in. wewnętrzna i poufna korespondencja dotyczącą procesów oceny szczepionek przeciw Covid-19. Jak podała EMA, „część korespondencji została zmanipulowana przez sprawców przed publikacją w sposób, który mógłby podważyć zaufanie do szczepionek”.

Według źródeł "De Volkskrant", wyciek był pobocznym celem hakerów, którzy przez tygodnie mieli dostęp do korespondencji i byli skupieni na "klasycznym szpiegostwie gospodarczym", co miałoby wskazywać na rosyjską Służbę Wywiadu Zagranicznego (SWR) jako winowajcę. Rosjanie mieli być przede wszystkim zainteresowani informacjami o zamówieniach szczepionek firm Pfizer i Moderna przez różne kraje oraz o cenie tych preparatów.

GW

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie