169 obserwujących
9929 notek
25436k odsłon
  1267   0

Wybory prezydenckie w Rzeszowie będą przesunięte. Jest stanowisko GIS

Rynek w Rzeszowie.
Rynek w Rzeszowie.

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje przesunięcie dat przedterminowych wyborów wójtów i burmistrzów oraz wyborów uzupełniających do rad gmin. W związku z tym wybory na prezydenta Rzeszowa odbędą się najprawdopodobniej 13 czerwca.

Według pierwotnej wersji przedterminowe wybory w Rzeszowie miały odbyć się 9 maja.

- Premier Mateusz Morawiecki otrzymał rekomendacje GIS ws. przełożenia przedsięwzięć wyborczych; formalna decyzja ws. terminu wyborów w Rzeszowie oraz w innych samorządach zapadnie na początku przyszłego tygodnia - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

W komunikacie GIS wskazano, że podczas drugiej i trzeciej fali epidemii w Polsce, daty przedterminowych wyborów wójtów i burmistrzów oraz wyborów uzupełniających do rad gmin zostały przesunięte - po rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego, uzasadnionej niekorzystną sytuacją epidemiczną w kraju.

"Pomimo tendencji schyłkowej trzeciej fali zachorowań na SARS-CoV-2 oraz prognozy poprawy sytuacji w najbliższych tygodniach, ciągle należy brać pod uwagę dynamicznie zmieniającą się sytuację i ryzyko wzrostu zachorowań - w szczególności pod kątem pojawiania się nowych wariantów koronawirusa" – ocenił w komunikacie GIS.

Zauważono w nim, że biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną w kraju, obostrzenia zdejmowane są ostrożnie, po gruntownej analizie epidemiologicznej w zestawieniu z sytuacją społeczno- ekonomiczną w kraju.

"W opinii Głównego Inspektora Sanitarnego przedterminowe wybory samorządowe należy przełożyć z powodu wciąż nieustabilizowanej sytuacji epidemicznej. Zalecanym rozwiązaniem jest przełożenie wszelkich przedsięwzięć wyborczych na drugą dekadę czerwca 2021 r." – poinformował GIS.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego, po tym, gdy przeszedł COVID-19.

Na stanowisko prezydenta Rzeszowa kandydują:  wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, popierana przez Prawo i Sprawiedliwość i rzeszowski region NSZZ „Solidarność” wojewoda podkarpacki Ewa Leniart; b. współpracownik b. prezydenta Tadeusza Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, którego popiera m.in. PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050, a także poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

- Myślę, że nie ma to żadnego wpływu. I tak pan Fijołek wygra te wybory - skomentował informacje o przesunięciu daty wyborów wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty (Lewica). - Będziemy mieli więcej czasu, żeby pokazać zalety pana Fijołka - dodał.

Poinformował, że cały czas prowadzona jest w Rzeszowie kampania, a w piątek do tego miasta "pod przewodnictwem wicemarszałkini Senatu Gabrieli Morawskiej-Staneckiej pojechali samorządowcy, we wtorek jedzie duża grupa posłów Lewicy".

ja

Lubię to! Skomentuj35 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka