Senackie poprawki do ustawy ratyfikacyjnej? „Grodzki mija się z prawdą i prawem”

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (P) i przewodniczący PO Borys Budka (L). Fot. PAP/Radek Pietruszka
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (P) i przewodniczący PO Borys Budka (L). Fot. PAP/Radek Pietruszka

Do ustawy ratyfikacyjnej nie można wnosić poprawek – mówi wiceminister Waldemar Buda.

Ratyfikacja Funduszu Odbudowy musi być bezwarunkowa, a marszałek Senatu Tomasz Grodzki mówiąc o poprawkach mija się z prawem - powiedział w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Sejm przyjął we wtorek wieczorem ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, dotyczącą Funduszu Odbudowy.

Senat wniesie poprawki?

W środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że Senat będzie wnosił poprawki. – Zadaniem Senatu będzie tak zmodyfikować ustawę ratyfikacyjną, aby spróbować stworzyć tam kilka zabezpieczeń, które spowodują, że unijne pieniądze dostaną Polki i Polacy, każda gmina, powiat, województwo, a nie faworyci partii rządzącej – powiedział Grodzki.

W wywiadzie w Radiu Zet w piątek Buda podkreślił, że poprawki do ustawy ratyfikacyjnej nie są możliwe do uwzględnienia, jakiekolwiek by były. – Marszałek Senatu mówiąc o poprawkach nie tylko mija się z prawdą, ale i z prawem. Do ustawy ratyfikacyjnej nie można wnosić poprawek. Ratyfikacja musi być bezwarunkowa. Ja nawet wczoraj rozmawiałem z przedstawicielami Komisji Europejskiej, którzy byli zadziwieni, bo 19 krajów ratyfikowało już decyzje o zasobach własnych UE, natomiast nasza opozycja próbuje dokładać jakieś elementy – stwierdził Buda.

Wyraził nadzieję, że nie dojdzie do złamania prawa w Senacie i żadne poprawki nie będą głosowane. – Jeżeli jakieś poprawki będą, to ta ustawa wróci do Sejmu i wtedy będziemy chcieli doprowadzić ją do zgodności z prawem, czyli zachować czystą ratyfikację bez żadnych dodatków, bo tak mówią przepisy – podkreślił wiceminister.

Ustawa ratyfikacyjna w Senacie

Pytany o poparcie dla ustawy w Senacie, odparł, że według niego porozumienie budowane wokół ratyfikacji na poziomie Sejmu jest aktualne również na poziomie Senatu. Dlatego, jak mówił, jest spokojny o wynik głosowania w izbie wyższej, choć - przyznał - polityka jest zmienna.

Wiceminister przekazał również, że po konsultacjach społecznych rząd uwzględnił wiele uwag samorządów do Krajowego Planu Odbudowy. Jak zaznaczył, nie ma wątpliwości, że pieniądze z KPO będą rozdysponowane sprawiedliwie, a w razie jakichkolwiek sygnałów o nieprawidłowościach, będzie interweniował.

Kiedy Nowy Ład?

Buda wskazał też w rozmowie możliwy termin ogłoszenia założeń Nowego Ładu. Poinformował, że program jest praktycznie uzgodniony i zostanie zaprezentowany w okolicy 15 maja.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

KW

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka