Polska ratuje czeskiego dyplomatę. W Warszawie zaraz wyląduje samolot z Indii

O 14.30 w Warszawie wyląduje samolot ewakuujący z Delhi dwie osoby. Fot. Twiiter/Michał Dworczyk
O 14.30 w Warszawie wyląduje samolot ewakuujący z Delhi dwie osoby. Fot. Twiiter/Michał Dworczyk

Dworczyk: o 14.30 w stolicy wyląduje samolot ewakuujący z Delhi dwie osoby, w tym czeskiego dyplomatę.

O godz. 14.30 w stolicy wyląduje w niedzielę samolot, na pokładzie, którego ewakuowane są ze stolicy Indii dwie osoby, wymagające pilnej hospitalizacji, w tym m.in. czeski dyplomata – podał szef KPRM Michał Dworczyk.

Do szpitala MSWiA

Ewakuowane trzy osoby ze stolicy Indii, które wylądują w niedzielę w Warszawie specjalnym samolotem, zostaną umieszczone w szpitalu MSWiA - poinformował dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski. Wśród ewakuowanych jest polski dyplomata z małżonką i czeski dyplomata - dodał.

Jak przekazał szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, samolot ma wylądować ok. godz. 14.40 na wojskowej części Lotniska Chopina w Warszawie. Rejs realizowany jest przez PLL LOT w specjalnym reżimie sanitarnym.

– Samolot wystartował w sobotę o godz. 22.40. Z Delhi zabraliśmy polskiego dyplomatę wraz z małżonką. Jego stan wymagał ewakuacji ze względów medycznych i pilnej hospitalizacji. Dodatkowo zabraliśmy czeskiego dyplomatę. Całą trójką w trakcie lotu na pokładzie opiekuje się dwóch ratowników medycznych oraz lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – powiedział Gałązkowski.

Przekazał, że w przypadku czeskiego dyplomaty, kilka dni temu lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego badał mężczyznę na miejscu. Już wówczas rozważane było jego zabranie do Polski, jednak stan Czecha się poprawił, by następnie w sobotę gwałtownie załamać. – W związku z tym podjęliśmy decyzję, że ewakuujemy czeskiego dyplomatę tym rejsem – powiedział.

Szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przekazał, że cała trójka po przylocie do Warszawy zostanie umieszczona w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na ul. Wołoskiej w Warszawie.

– W związku z tym, że jest to transport z Indii, będzie ich pełna izolacja i cała diagnostyka pod kątem po pierwsze rozpoznania szczepu koronawirusa i leczenia – powiedział.

Pytany, czy są zaplanowane kolejne loty ewakuacyjne polskich dyplomatów, Gałązkowski odparł, że "na tę chwile wydaje się, że sytuacja jest opanowana". – W pozostałej na miejscu kadrze, która jest w polskiej placówce dyplomatycznej nie mamy kolejnych zakażeń. Dodatkowo nasi dyplomaci zostali zaszczepieni – powiedział.

Informacja od Dworczyka

"O 14:30 w W-wie ląduje samolot, na pokładzie którego ewakuujemy z Delhi kolejne 2 osoby wymagające pilnej hospitalizacji. W ramach sojuszniczego wsparcia wśród ewakuowanych znalazł się także dyplomata (flaga Czech). Dzięki @MZ_GOV_PL @MSZ_RP Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, KPRM, @RCB_RP" – napisał na Twitterze Dworczyk.


Pod koniec kwietnia, z Indii specjalnym samolotem przetransportowano do kraju chorego na COVID-19 polskiego dyplomatę. Towarzyszyła mu rodzina – również chora ciężarna żona i czworo dzieci.

Ewakuowany z Indii dyplomata jest bratankiem posła Krzysztofa Tchórzewskiego, polityka PiS, byłego ministra, a obecnie szefa doradców politycznych premiera Mateusza Morawieckiego - napisały wówczas media.

Operację skoordynowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Była ona skomplikowana ze względu na presję czasu oraz liczbę instytucji zaangażowanych w ewakuację.

Tylko w ciągu ostatniej doby w Indiach zdiagnozowano 403 738 zakażeń koronawirusem, znów zmarło ponad 4 tys. osób - podały w niedzielę indyjskie władze. Liczba wszystkich osób zakażonych sięgnęła 22,3 mln.

KW

Lubię to! Skomentuj42 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości