Pandemia. Niemcy luzują politykę wobec Polski

Angela Merkel. Fot. PAP/EPA/Adam Berry / POOL
Angela Merkel. Fot. PAP/EPA/Adam Berry / POOL
Decyzje władz niemieckich o klasyfikowaniu krajów pod względem ryzyka epidemicznego są podejmowane na podstawie liczby odnotowanych zakażeń.

Polska od północy z soboty na niedzielę przestanie być klasyfikowana przez Niemcy jako obszar ryzyka epidemicznego - wynika z piątkowego komunikatu federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Oznacza to zniesienie obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny przy wjeździe z Polski do RFN.

Przy wjeździe do Niemiec z obszarów ryzyka epidemicznego generalnie obowiązuje 10-dniowa kwarantanna, z której zwalnia negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub zaświadczenie o szczepieniu przeciw Covid-19 bądź przejściu tej choroby.

Niezależnie od tego negatywny wynik testu muszą okazać wszyscy pasażerowie przylatujący do Niemiec na pokładzie samolotów. Ten wymóg będzie więc nadal obowiązywać osoby latające z Polski do Niemiec.

Decyzje władz niemieckich o klasyfikowaniu krajów pod względem ryzyka epidemicznego są podejmowane na podstawie liczby odnotowanych zakażeń. Generalnie za obszary ryzyka uznaje się kraje, w których tygodniowa liczba infekcji w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców przekracza 50.


Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w poprzednim tygodniu ten wskaźnik dla Polski wynosił 29. Średnia dla całej Europy to 23, w Niemczech były 63 zakażenia na 100 tys. osób.


Wraz z Polską z listy krajów uznawanych za obszary ryzyka epidemicznego znikną Bułgaria, Węgry, Liechtenstein i dwie wspólnoty autonomiczne Hiszpanii - Kantabria i Kastylia-La Mancha.

Holandia, Norwegia i Cypr zostały zakwalifikowane jako obszary ryzyka, wcześniej opisywano je jako obszary o szczególnie dużym ryzyku w związku z dużą liczbą zakażeń.

Do listy krajów ryzyka epidemicznego dodano też Dominikanę.

KW

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości