Od dzisiaj kolejne zmiany w obostrzeniach. Co nowego?

PAP/Radek Pietruszka
PAP/Radek Pietruszka
Od dziś kolejne zmiany w obostrzeniach. Oznacza to łagodniejsze zasady reżimu sanitarnego. Zmiany dotyczą m.in. kin teatrów i kościołów.

Zmiany w obostrzeniach

Już od dziś obowiązują nowe zasady, jeśli chodzi o obostrzenia. Narodowy program szczepień przynosi oczekiwane rezultaty - zakażeń jest coraz mniej, dzięki czemu rząd podjął decyzję o kolejnym złagodzeniu zasad reżimu sanitarnego.

Zmiany w obostrzeniach zostały zapowiedziane podczas konferencji prasowej 10 czerwca przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Pierwsze zmiany obowiązują od dziś, kolejne zostaną wprowadzone 26 czerwca i będą obowiązywać w wakacje.

Od dziś otwarte strefy gastronomiczne

Od 13 czerwca otwierają się strefy gastronomiczne m.in. w kinach, teatrach i na koncertach. Od teraz znów można prowadzić sprzedaż jedzenia i napojów w instytucjach kultury i rozrywki, co oznacza, że w kinie znów będziemy mogli jeść popcorn.

Dziś zwiększono również limity wiernych w kościołach, który wynosi teraz 50 proc. 

Masa zmian 26 czerwca

Prawdziwa rewolucja w obostrzeniach szykuje się 26 czerwca. Wówczas otworzą się kluby i dyskoteki. Oprócz tego będą obowiązywać następujące zmiany:

  • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw - z limitem uczestników - 1 osoba na 10 m2.
  • Świątynie - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Dyskoteki - maksymalnie 150 osób.
  • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób.
  • Transport - 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
  • Wesołe miasteczka - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
  • Restauracje - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Widownia na obiektach sportowych - maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Zmiany wprowadzone 26 czerwca będą obowiązywały do końca wakacji, rząd jednak daje sobie możliwość zastosowania hamulca bezpieczeństwa, w razie gdyby sytuacja epidemiczna pogorszyła się.

WP

Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości