Borys Budka po wygranej Konrada Fijołka w Rzeszowie. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Borys Budka po wygranej Konrada Fijołka w Rzeszowie. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Po wygranej Fijołka. Opozycja w ekstazie, Gowin mocno punktuje PiS

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 90
Koalicja Obywatelska wierzy, że zwycięstwo Konrada Fijołka w Rzeszowie oznacza zwrot w polityce krajowej i "początek końca" rządów PiS. Z obozu władzy jako pierwszy sukces kandydata opozycji komentował Jarosław Gowin, wytykając największe błędy Zjednoczonej Prawicy.

To już pewne: Konrad Fijołek wygrał zdecydowanie pierwszą turę wyborów w Rzeszowie w stylu Rafała Trzaskowskiego w Warszawie. Przedterminowe wybory zakończą się na głosowaniu 13 czerwca - bez potrzeby organizowania dogrywki. Fijołka poparła nie tylko KO, ale Polska 2050 Szymona Hołowni, PSL i Lewica. 

Więcej: 

Fijołek zmiażdżył rywali w Rzeszowie. Oto oficjalne wyniki wyborów

Ważny polityk PiS: Przegraliśmy w Rzeszowie przez brak zjednoczenia

Uzyskał ponad 56,5 proc. poparcia, dystansując wojewodę podkarpacką - popieraną przez PiS - Ewę Leniart (23,62 proc.), Marcina Warchoła (10,72 proc.) oraz Grzegorza Brauna (9,15 proc.). Podczas wieczoru wyborczego w chwili ogłoszenia sondażowych, tuż obok Fiołka nie było żadnego lidera formacji, które go popierały. W sztabie wyborczym pojawił się natomiast lider KO Borys Budka, który w niedzielę czekał na rezultaty wyborcze. 

Opozycja wieszczy obalenie PiS

Sukces w Rzeszowie dla polityków opozycji - jak twierdzą - ma się teraz przełożyć na wyniki w kraju. - Współpraca jest kluczem do zwycięstwa. A ono tym razem swój początek bierze w stolicy Podkarpacia. Konrad, udowodniłeś, że Rzeszów jest najważniejszy - zachwalał kampanię Fijołka Borys Budka. 

- Zjednoczona opozycja pokonuje podzieloną prawicę - wyrażał satysfakcję były lider PO Grzegorz Schetyna. 

- Jeśli jego wygrana w I turze się potwierdzi, będzie to tez przełomowy wynik dla całej opozycji o skutkach krajowych. Rok temu w II turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda w Rzeszowie wygrał z 50,32 proc. poparcia - przypomniał szef senackiego klubu KO Marcin Bosacki. 

- Kapitalny wynik po świetnej kampanii najlepszego kandydata w stawce. Dobry wybór dla Rzeszowa i ważny sygnał dla całej Polski - nie ma wątpliwości prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

Głos zabrali również politycy innych formacji. - 55,8% czyli zwycięstwo w pierwszej turze! Brawo Rzeszów! - komentował pierwsze, jeszcze nieoficjalne doniesienia z Rzeszowa Szymon Hołownia. 

- Gratulacje! Jeśli wyniki exit poll się potwierdzą to jest to ogromny sukces. Brawo! - napisał lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. 

- Dzisiaj Rzeszów, jutro cała Polska - wyraził nadzieję europoseł z Lewicy Robert Biedroń. 

 

Gowin szczerze o wynikach w Rzeszowie

Jako pierwszy spośród liderów Zjednoczonej Prawicy, porażkę z opozycją w wyborach przedterminowych w Rzeszowie ocenił wicepremier Jarosław Gowin. Jego krótka analiza nie przypadła do gustu wielu zwolenników PiS, którzy żądają podania się do dymisji od szefa Porozumienia. 

- Atak na klasę średnią, podwyższanie podatków, centralizm zamiast samorządności i brak szacunku dla koalicjantów to utorowanie drogi do przejęcia władzy przez opozycję - wyliczał Gowin. 

 

Zobacz:

Politycy o Euro 2020. Niektórzy wierzą w złoty medal dla Polski

Rodzice dostaną 12 tys. zł na dzieci. Rząd wierzy, że to podniesie dzietność

Dlaczego Polska powinna odejść od węgla, a postawić na OZE

Kuźmiuk ostro o Trzaskowskim

GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka