S1E05 serialu "Wybór RPO" już jutro. Kto wygra grę o urząd?

PAP/Paweł Supernak, 	WARSZAWA KOMISJA SPRAWIEDLIWOŚCI I PRAW CZŁOWIEKA
PAP/Paweł Supernak, WARSZAWA KOMISJA SPRAWIEDLIWOŚCI I PRAW CZŁOWIEKA
Historii z wyborem RPO ciąg dalszy. Wiemy już nieoficjalnie kogo w jutrzejszych wyborach zagłosuje Solidarna Polska. Kto zwycięży w walce o urząd?

Wybory RPO: kto ma poparcie Solidarnej Polski?

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że posłowie Solidarnej Polski zagłosują na zgłoszoną przez PiS kandydatkę - senator niezależną Lidię Staroń. Kto zdobędzie jutro większość głosów i czy w końcu będziemy mieć nowego Rzecznika Praw Obywatelskich?

- Należy spodziewać się, że zagłosujemy tak, jak podczas głosowania na komisji sprawiedliwości - zdradził dziś w rozmowie z PAP jeden z czołowych polityków Solidarnej Polski.

Jutrzejsza próba wyboru nowego RPO będzie już piątą, odkąd kadencja Adama Bodnara dobiegła końca. Sejm wybierze teraz Rzecznika spośród dwójki kandydatów - zgłoszonej przez klub PiS senator niezależnej Lidii Staroń (bezpartyjnej) oraz prawnika, dr. hab. Marcina Wiącka, popieranego przez kluby KO, Lewicy i KP-PSL, koła: Polska 2050 i Polskie Sprawy oraz niektórych posłów Zjednoczonej Prawicy, m.in. Gowina i posła Zbigniewa Girzyńskiego.

Zobacz także:

Kto ma większe szanse

Kandydatura senator Staroń została w ubiegłym tygodniu pozytywnie zaopiniowana przez Sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka (w tym głosami posłów SP), natomiast negatywnie wypowiedziała się o kandydaturze prof. Marcina Wiącka.

Większość klubów i kół opozycyjnych zapowiada poparcie Wiącka, podobnie jak jeden z koalicjantów Zjednoczonej Prawicy - Porozumienie Jarosława Gowina.

Czy poparcie opozycji wystarczy, by Wiącek wygrał głosowanie na Rzecznika Praw Obywatelskich? Wiele wskazuje na to, że tak. Obserwatorzy polityki typują, że wygra właśnie kandydat opozycji.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Komentarze