Euro 2020. Przewodnik dla kibiców po Petersburgu

flickr/Ninara
flickr/Ninara
W Sankt Petersburgu polska reprezentacja rozegra dwa mecze w Euro 2020. Jak dojechać na miejsce, ile kosztuje nocleg i co warto zwiedzić w Sankt Petersburgu w przerwach między meczami? Tanio, drogo? Zapraszamy do czytania „Portfelu kibica Euro2020”

Portfel Kibica to przewodnik portalu Salon24 dla polskich kibiców, którzy wybierają się na mecze Euro2020. Jak dojechać, gdzie zjeść, gdzie spać? Piszemy też o szansach na bilet na sam mecz.

Polska reprezentacja zagra w Petersburgu dwa mecze grupowe w Euro 2020 - 14 czerwca ze Słowacją i 23 czerwca ze Szwecją. W związku z tym wielu fanów piłki zdecydowało się lecieć do Rosji, by wspierać naszych oglądając mecze na żywo.

Jak dojechać do Petersburga?

Sankt Petersburg to drugie największe rosyjskie miasto z bogatą historią i jednocześnie jedno z najczęściej odwiedzanych. Petersburg mieści się na ponad 40 wyspach nad rzeką Newą.

Wiza

Aby przekroczyć granicę Rosji niezbędna będzie wiza. Od października 2019 roku Polacy mogą wjechać do obwodu Leningradzkiego oraz do Petersburga na podstawie darmowej wizy elektronicznej. Na szczęście zdobycie jej nie jest wcale trudnym zadaniem - wystarczy jedynie złożyć wniosek, którego rozpatrywanie trwa nie dłużej niż 4 dni.

Warto pamiętać, by nasz paszport był ważny co najmniej 6 miesięcy od daty złożenia wniosku wizowego. Powinny znaleźć się w nim również miejsca na pieczątki.

Jeśli planujesz odwiedzić też inne części Rosji (Moskwę, jezioro Bajkał), będziesz musiał mieć również wizę turystyczną.

Zobacz także:

Samolot do Petersburga

Najwygodniej lecieć do Petersburga samolotem. Dostępne są bezpośrednie połączenia  z Warszawy Polskimi Liniami Lotniczymi LOT. Bilet bez rejestrowanego bagażu kosztuje ok. 890 zł. Bilet z bagaże to już ok. 1040 zł.

Nie jest to jednak jedyna opcja. Do Petersburga można lecieć taniej łotewskimi liniami lotniczymi AirBaltic z przesiadką w Rydze. Bilet na samolot AirBaltic kosztuje około 500 zł. Przy kupowaniu biletu lotniczego warto sprawdzić opcje przez inne kraje.

Autobus

Do Petersburga można dojechać również autobusem. Nie jest to jednak krótka podróż, ponieważ połączenie z dwiema przesiadkami w Wilnie i w Rydze trwa około 24-30 godzin z przerwami. Trzeba też uważnie sprawdzić trasę wybranego przewoźnika. Na terytorium Petersburga i obwodu Leningradzkiego można wjechać tylko przez następujące przejścia graniczne:

 • Powietrzne – lotnisko Pulkovo
 • Morskie – Port Morski Petersburga, pasażerski port Petersburg
 • Lądowe – z terytorium Estonii - Iwangorod (Ивангород), z terytorium Finlandii - Torfianowka (Торфяновка), Brusnicznoje (Брусничное), Swietogorsk (Светогорск)
 • Piesze - z terytorium Estonii - Iwangorod (Ивангород)

image

Unsplash/youssef00

Tani nocleg w Petersburgu

Niestety, jeśli planujesz nocleg w samym centrum Petersburga, musisz liczyć się z wysokimi cenami. Nawet w trójgwiazdkowym hotelu mogą one przekroczyć 400 zł. Na szczęści stadion nie znajduje się w ścisłym centrum, więc jeśli wybierzemy nocleg w tamtej lokalizacji, będziemy mogli zapłacić nieco mniej.

W każdym hotelu poza ceną noclegu, trzeba zapłacić podatek.

Najbardziej ekonomiczną opcją jest wybór hostelu. Tam nie zapłacimy raczej więcej niż 100 zł. Ze znalezieniem odpowiedniego miejsca nie powinno być problemu, ponieważ w centrum miasta niemalże w każdej kamienicy jest hostel, hotel lub pokoje na wynajem krótkoterminowy.

Atrakcje w Petersburgu

W przerwach między meczami będzie okazja, by nieco pozwiedzać. Jakie atrakcje czekają na nas w Petersburgu?

 • Pałac Zimowy i Ermitaż - wejście do Ermitażu kosztuje 700 RUB. Zwiedzanie trwa kilka godzin.
 • Twierdza Pietropawłowska wraz z soborem – miejsce od którego rozpoczęto budowę Petersburga. Na terenie Twierdzy znajduje się m.in. Muzeum Kosmonautyki czy Muzeum Pieniądza. Przy twierdzy znajduje się doskonale widoczne Muzeum Techniki Wojskowej i Artyleryjnej. Na terenie Twierdzy można w okresie letnim wykupić usługę przleotu helikopterem nad Petersburgiem.
 • Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, Cerkiew na Krwi – wnętrze jest główną atrakcja turystyczną miasta.
 • Sobór św. Izaaka
 • Newski Prospekt – główna, reprezentacyjna ulica miasta.
 • Krążownik Aurora - na stałe zacumowany przy brzegu Newy, statek-muzeum, wnętrza statku to stała ekspozycja prezentująca historię okrętu.
 • Miedziany Jeździec – pomnik Cara Piotra I
 • Teatr Maryjski – teatr operowy z XIX wieku.
 • Aleksandryjskij Teatr – najstarszy zawodowy teatr w mieście.

Ceny

Ceny w Petersburgu nie należą co prawda do najniższych, jednak jest wiele sposobów, by nie przepłacić - na przykład jedząc w sieciówkach. W popularnej sieci barów mlecznych w Petersburgu - Stolovaya - za 2 posiłki + 2 piwa + ciastko zapłacimy ok. 800 rubli, czyli 49 zł. Kawa latte w kawiarni w samym centrum miasta kosztuje 240 rubli, czyli ok. 15 zł.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport