Lidia Staroń uzyska większość w Senacie?
Lidia Staroń uzyska większość w Senacie?

Wiemy, kiedy Senat zagłosuje ws. wyboru nowego RPO

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
W piątek senatorowie pochylą się nad kandydaturą Lidii Staroń, wybraną przez Sejm na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

- W piątek Senat ma głosować nad kandydaturą Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich, zdecydował o tym Konwent Seniorów - powiedział Marek Pęk z PiS. Za kandydaturą zgłoszoną przez rządzącą partię opowiedziało się w Sejmie 232 posłów, 222 optowało za kandydatem opozycji - prof. Marcinem Wiąckiem.  

- Była wątpliwość frekwencyjna, czy wszyscy senatorowie będą mogli być obecni na posiedzeniu, ona została wyjaśniona pozytywnie, więc mam nadzieję, że na posiedzeniu będzie wysoka frekwencja i ten wybór się dokona - wyjaśniał Pęk. Tym samym Senat podejmuje natychmiastową procedurę, bo zazwyczaj przy wyborze RPO stosowano się do 30-dniowego terminu w wyznaczeniu posiedzenia. 

Nie przegap:

Lidia Staroń została powołana przez Sejm na RPO

Kulisy gry o RPO. Jak PiS buduje większość w Sejmie dla Lidii Staroń

We wrześniu 2020 roku upłynęła ustawowa, pięcioletnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, dlatego konieczny jest wybór nowej osoby. Niepowodzeniem zakończyły się czterokrotne próby wyłonienia następcy Bodnara. RPO powołuje Sejm, za zgodą Senatu, na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli izba wyższa nie wyrazi zgody na propozycję posłów, procedują oni jeszcze raz nad inną kandydaturą. 

GW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj15 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka