Niemieckie władze chcą wykasować konta na Facebooku. Portal pójdzie na ustępstwa?

Niemieckie władze chcą wykasować konta na Facebooku.
Niemieckie władze chcą wykasować konta na Facebooku.
Strony na Facebooku nie są zgodne z ochroną danych w UE - poinformował federalny komisarz ochrony danych. Wezwał rząd federalny i najwyższe władze federalne do zamknięcia swoich stron na Facebooku do końca roku.

Zgodne z ochroną danych działanie stron na Facebooku nie jest możliwe, napisał Kelber w liście do wszystkich ministerstw federalnych i najwyższych władz federalnych. Tylko nowe ustępstwa ze strony Facebooka mogłyby pozwolić na dalsze funkcjonowanie stron.

Kłopoty Niemców z Facebookiem


Urzędnik ds. ochrony danych wezwał już do zamknięcia stron rządowych na FB w okólniku wysłanym w maju. Biuro Prasy i Informacji rządu federalnego rozmawiało później z Facebookiem o swoich obawach - pisze we wtorek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Kelber napisał teraz, że Facebook niestety znowu wysłał do biura prasowego tylko publicznie znane "uzupełnienie" ("Addendum") z października 2019 roku. Umowa ta, "Uzupełnienie dla kontrolera strony", przewiduje, że operatorzy strony i Facebook dzielą się odpowiedzialnością za strony. Wszystkie istotne obowiązki w zakresie ochrony danych spoczywają na Facebooku.

Kelber uważa jednak, że "uzupełnienie" jest niewystarczające do zapewnienia zgodności z przepisami o ochronie danych. "To pokazuje, moim zdaniem, że Facebook nie jest skłonny do wprowadzenia jakichkolwiek zmian w przetwarzaniu swoich danych" - napisał Kelber.

Działy i ich jednostki biznesowe, które prowadzą fanpage, nie są w stanie spełnić swoich obowiązków wynikających z europejskiego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. "Dłuższe czekanie nie jest (...) możliwe, biorąc pod uwagę ciągłe naruszanie ochrony danych osobowych użytkowników". Dlatego "zdecydowanie zalecam zamknięcie (stron) do końca tego roku" - napisał komisarz. Zamykając strony na Facebooku, rząd federalny może stracić znaczny zasięg. Centralna strona rządu federalnego ma ponad milion subskrybentów na Facebooku. Bez własnych stron ministerstwa i urzędy nie byłyby w stanie reagować na krytyczne uwagi rozpowszechniane w innych miejscach na Facebooku, pisze FAZ.

Czytaj też:

KJ

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka