Peter R. de Vries nie żyje. Holenderski dziennikarz został postrzelony
Peter R. de Vries nie żyje. Holenderski dziennikarz został postrzelony

Peter R. de Vries nie żyje. Holenderski dziennikarz został postrzelony

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
Petera R. de Vries zmarł tydzień po tym, jak został postrzelony w głowę przez zamachowca. Holenderski dziennikarz zmarł w szpitalu w stolicy kraju, Amsterdamie.

Peter R. de Vries walczył o życie w szpitalu od wtorku. Dziennikarz we wtorek 6 lipca został postrzelony przed budynkiem holenderskiej RTL 4. Reporter opuszczał wtedy studio telewizyjne po nagraniu programu.

„Walczył do końca, ale przegrał tę bitwę” – oznajmiła dla telewizji RTL rodzina de Vriesa.

Peter R. de Vries nie żyje. Holenderski dziennikarz został postrzelony

„Śmierć Petera R. de Vriesa głęboko mnie poruszyła. (...) Moje myśli są z jego rodziną, jego bliskimi, przyjaciółmi, współpracownikami, wszystkimi bliskimi i życzę im dużo siły w tym niewyobrażalnie trudnym momencie" - napisał na Twitterze premier Holandii – Mark Rutte.

Groźby w stronę stacji

Kilka dni po zamachu na de Vriesa niezidentyfikowani gangsterzy zagrozili zamachem na gmach telewizji RTL. Zarządzono ewakuację studia telewizyjnego. Odwołano także program. Jak podano, z powodu „poważnego zagrożenia ze strony zorganizowanej przestępczości”.

Polecamy:

Resort rodziny i polityki społecznej przygotował projekt ustawy, w ramach którego powstać ma Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Dzięki programowi,... (69 kB)

Właśnie po wyjściu z tego studia 6 lipca postrzelony w głowę został Peter R. de Vries. Informację o zagrożeniu kierownictwu stacji podała miejscowa policja. Minister sprawiedliwości Holandii – Ferd Grapperhaus powiedział wtedy, że była to „drastyczna, ale niezbędna decyzja”.

Seria pogróżek

De Vries miał dostawać pogróżki związane z tematami, którymi zajmował się zawodowo, jako dziennikarz śledczy. W 2019 r. sam informował, że znajduje się na „czarnej liście” najgroźniejszych przestępców w kraju. Taką wiadomość przekazać mu miała holenderska policja. Ikona holenderskiego dziennikarstwa

Peter R. de Vries urodził się 14 listopada 1956 r. Zajmował się dziennikarstwem śledczym i kryminalnym. Do 2012 r. do niego należał rekord oglądalności w holenderskiej telewizji, dzięki programowi, w którym zajmował się najgorętszymi sprawami publicznymi w Holandii. W 2005 r. założył też swoją partię polityczną, ale szybko została ona rozwiązana. 

Osierocił dwójkę dzieci.

Czytaj też:

DS

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo