Czesi będą mogli używać broni do obrony. Senat zatwierdził konstytucyjne prawo

Fot. Nara.getarchive.net
Fot. Nara.getarchive.net
Czesi będą mogli używać broni do obrony siebie i innych na podstawie konstytucyjnego postanowienia Senatu, które uzupełni Kartę Podstawowych Praw i Wolności. Nowy zapis musi uzyskać jeszcze podpis prezydenta, który nie może jej zawetować, ponieważ jest to ustawa konstytucyjna.

Czesi zyskają prawo do użycia broni

„Propozycja ma nie tylko charakter symboliczny, ale może również służyć jako zabezpieczenie na przyszłość” - powiedział Martin Červíček (Obywatelska Partia Demkratyczna) i zwrócił uwagę na ostatnią tendencję zauważalną w niektórych krajach Unii Europejskiej, zgodnie z którą coraz częściej zakazuje się noszenia przedmiotów, które mogłyby jakkolwiek posłużyć jako broń.

Zdaniem Červíčka rozbrojenie ludności nie podniesie wcale bezpieczeństwa, ponieważ przestępcy zdobędą wówczas broń nielegalnie.

Nowe prawo ma wejść w życie nie wcześniej niż 1 sierpnia i nie później niż 1 września bieżącego roku.

Wiceprzewodnicząca Senatu Jitka Seitlová (Unia Chrześcijańska i Demokratyczna – Czechosłowacka Partia Ludowa) i senator Czeskiej Partii Piratów publicznie sprzeciwiły się nowelizacji dokumentu. Według nich nowelizacja jest zbędna w odniesieniu do konstytucyjnego prawa do życia i norm prawnych.

Zobacz także:

Petycję podpisało ponad 100 tys. osób

Nowelizacja jest następstwem petycji podpisanej przez 102 000 osób, w tym wielu urzędników konstytucyjnych, która była bezpośrednią reakcją myśliwych i innych posiadaczy broni na wysiłki Komisji Europejskiej, których celem jest ograniczenie posiadania broni, w tym broni posiadanej legalnie.

Autorzy i zwolennicy nowelizacji są zdania, że podobne regulacje unijne mogą przynieść przeciwny skutek i doprowadzić do wzrostu liczby nielegalnie posiadanej broni.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka