Pixabay/sabinevanerp
Pixabay/sabinevanerp

Emeryci będą mogli liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki. Nawet 30 tys. zł

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
Emeryci już niedługo będą mogli sporo zyskać. Senat przyjął dwie bardzo korzystne dla emerytów poprawki. Osoby, które przeszły na emeryturę na niekorzystnych warunkach (tzw. emerytury czerwcowe) dostaną nawet 30 tys. zł. Teraz wszystko leży w rękach Sejmu.

Emerytury czerwcowe

Od lat grono emerytów wpada w pułapkę tzw. emerytur czerwcowych. Wszystko dlatego, że czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym świadczenia emerytalne przeliczane są na niekorzystnych warunkach - kapitał i składki waloryzowane są wówczas tylko według wskaźnika rocznego, podczas gdy w innych miesiącach obowiązuje waloryzacja roczna i kwartalna. W praktyce oznacza to, że osoby, które wniosek o emeryturę złożyły w czerwcu, do końca życia będą otrzymywać świadczenia niższe o kilkaset złotych miesięcznie.

To już niedługo może się zmienić. Senat przyjął część poprawek dotyczących noweli ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Dzięki wprowadzonym zmianom emerytury czerwcowe będą mogły być zlikwidowane. Wszystko zależy teraz od decyzji posłów.

Zobacz także:

Istotna zmiana dla emerytów

Senat przyjął dwie poprawki, które zakładają korzystne zmiany dla emerytów. Poprawka zgłoszona przez senatora Jana Libickiego zakłada przeliczenia emerytur czerwcowych według nowych zasad osobom, które na emeryturę przeszły w czerwcu od 2009 r. do 2019 r.

Poprawka zgłoszona przez Magdalenę Kochan, zakłada zaś wyrównanie zaniżonych w ciągu tych dziesięciu lat emerytur i rent.

Nawet 30 tys. zł

Decyzja o tym, czy emerytury czerwcowe zostaną zniesione i czy emeryci otrzymają rekompensaty, leży teraz w rękach Sejmu. Jeśli proponowane poprawki nie zostaną odrzucone, to już we wrześniu ZUS będzie mógł rozpocząć przeliczanie emerytur. Dla niektórych emerytów zmiana może oznaczać rekompensaty w wysokości nawet 30 tys., podaje "Fakt" i przelicza, że zmiany te pochłoną 2,6 mld złotych.

WP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka