Amerykańscy senatorowie ponad podziałami w obronie TVN. Co napisali?

PiS odpuści sprawę koncesji TVN w obawie przed reakcją USA?
PiS odpuści sprawę koncesji TVN w obawie przed reakcją USA?
Przedstawiciele Demokratów i Republikanów ostrzegają przed zrujnowaniem relacji obronnych i biznesowych pomiędzy Polską a USA, jeśli wejdzie w życie "lex TVN". Senatorowie wystosowali publiczny list w obronie stacji telewizyjnej.

W oświadczeniu senatorowie wyrazili zaniepokojenie "erozją demokracji" w Polsce, która - ich zdaniem - przejawia się ostatnio poprzez "wysiłki zmierzające do podważenia niezależnych mediów". W ten sposób skomentowali zgłoszoną w Sejmie nowelę ustawy medialnej oraz niepewny losu przedłużenia koncesji dla telewizji TVN. 

Zobacz też: 

Tusk usłyszał nieprzychylne pytanie od wyborcy. "Tyle afer było!". Jak odpowiedział?

Gowin w TVN24 o dymisji wiceminister. Porozumienie opuści koalicję rządzącą?

"To prawo, jeśli zostanie przyjęte, stanowiłoby dyskryminację przeciwko spółkom spoza UE i prawdopodobnie zmusiło do wyjścia z Polski ważnego inwestora z USA zatrudniającego kilka tysięcy osób" - oświadczyli amerykańscy politycy, nawiązując do firmy Discovery, będącej właścicielem TVN-u.

"Jakakolwiek decyzja, by wcielić to prawo w życie może mieć negatywne konsekwencje dla obronnych, biznesowych i handlowych relacji" - dodali, apelując do Warszawy o zastanowienie się przed działaniem mogącym mieć wpływ na relacje USA i Polski.

Oświadczenie powstało z inicjatywy szefowej senackiej podkomisji ds. Europy, Jeanne Shaheen, znanej m.in. z silnego sprzeciwu wobec projektu Nord Stream 2. Do Shaheen dołączyli inni Demokraci z komisji spraw zagranicznych: Dick Durbin, Chris Murphy, Chris Coons, szef tzw. komisji helsińskiej Ben Cardin, a także najwyższy rangą Republikanin w komisji spraw zagranicznych Jim Risch.

Jest to kolejny sygnał ze strony USA dotyczący projektu noweli ustawy medialnej autorstwa posłów PiS. Wcześniej inicjatywę tę krytykował podczas wizyty w Polsce m.in. doradca Departamentu Stanu Derek Chollet oraz rzecznik resortu Ned Price. Chollet stwierdził, że sprawę osobiście śledzi prezydent Joe Biden.

"W Waszyngtonie te kroki po prostu budzą konsternację i niezrozumienie; widziane są jako wrogie działania. Nie wiem, jaki tego jest cel, ale jeśli Polska to zrobi, relacje z USA będą znacznie bardziej konfrontacyjne" - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową były dyplomata i ekspert think tanku German Marshall Fund Jonathan Katz.

Czytaj też: 

Joanna Lichocka o Lex TVN: Musimy się kierować dobrem państwa

"Lex TVN to element międzynarodowej rozgrywki. Chcą uderzyć w Bidena"

Protest rolników w odpowiedzi na rządowy program. "Niech sobie te pieniądze wsadzi w d..."


GW

Lubię to! Skomentuj108 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka