Nowe skutki uboczne po szczepionce? Tego jeszcze nie było

EMA zaktualizowała listę NOP po szczepionkach.
EMA zaktualizowała listę NOP po szczepionkach.
Europejska Agencja Leków (EMA) zaktualizowała listę skutków ubocznych przy podawaniu preparatów na COVID-19. Dotyczy ona szczepionek Johnson&Johnson i AstraZeneca.

Skutki uboczne szczepionki są wbrew pozorom dobrą wiadomością. Gorączka czy zaczerwienie w miejscu zastrzyku oznacza, że ludzki system immunologiczny działa. Każda ze szczepionek może wywoływać podobne reakcje organizmu. Dotychczas zaobserwowano pewne różnice w zależności od tego, jaki preparat został przyjęty.

Niedawno określono kolejne skutki uboczne, które mogą wystąpić po preparacie AstraZeneca i Johnson&Johnson. Co się do nich zalicza i czego możemy się spodziewać po zaszczepieniu? 

Co czasem dolega po AstrzeZenece? 

Do możliwych efektów ubocznych szczepionki AstraZeneca, EMA dodała zespół Guillaina-Barrego. Jest to rzadkie schorzenie, polegające na uszkodzeniu nerwów obwodowych i prowadzące do postępującego osłabienia siły mięśni.

Zobacz także: Sienkiewicz u Olejnik: Za Kamińskiego policja zaczyna zabijać ludzi

Oprócz tego, do informacji o działaniach niepożądanych preparatu brytyjsko-szwedzkiego koncernu farmaceutycznego dodano bóle nóg, ramion i żołądka oraz objawy grypopodobne.

Zobacz także: Znany polityk PiS obawia się lockdownu. "Nie uważam się za frajera"

Więcej skutków ubocznych po "Johnsonie" 

Po wbiciu igłą szczepionki firmy Johnson &Johnson, również możemy spodziewać się nowych efektów ubocznych. Ostrzeżenie ws. bezpieczeństwa zaktualizowano o powiększenie węzłów chłonnych, zaburzenia czucia powierzchownego, szumy w uszach, biegunkę i wymioty.

Zobacz także: Terlecki: zmiany w rządzie na przełomie września i października

Najpopularniejsze skutki uboczne - AstraZeneca i J&J

Ta szczepionka budzi najwięcej kontrowersji. Często słyszy się o wystąpieniu silnych skutków ubocznych po preparacie oksfordzkim.

Na liście objawów po zaszczepieniu znajdują się między innymi: tkliwość, ból, ciepło, swędzenie lub siniaki w miejscu wstrzyknięcia, uczucie zmęczenia, dreszcze, ból głowy, mdłości; gorączka, wymioty lub biegunka, senność, zmniejszony apetyt, powiększone węzły chłonne i nadmierne pocenie się. 

Zobacz także: Kłótnia dziennikarza z ministrem Dudy. Poszło o rzekomy plan spotkania z Bidenem

Preparat J&J jest czwartą szczepionką dopuszczoną do użytku w UE. Podobnie jak w przypadku innych szczepionek, po jego zastosowaniu mogą pojawić się skutki uboczne. Najczęstszymi z nich są: ból, opuchlizna lub zaczerwienie skóry po wkłuciu, zmęczenie, ból mięśni, gorączka oraz mdłości. 


Zarówno AstraZeneca jak i Johnson&Johnson wykorzystują w swoich preparatach na COVID-19 tzw. technologię wektorową. Dostarcza ona do organizmu fragmenty innych wirusów w celu wywołania reakcji immunologicznej.

NS

Lubię to! Skomentuj103 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości