Odpowiedź resortu zdrowia na strajk. Nowy wiceminister ma zająć się dialogiem społecznym

Piotr Bromber. fot. PAP/Albert Zawada
Piotr Bromber. fot. PAP/Albert Zawada
Powołaliśmy nowego wiceministra, który ma zająć się sprawami, które są z naszego punktu widzenia najbardziej palące, mówię zarówno o dialogu społecznym, ale też o rozwoju kadr – poinformował szef ministerstwa zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski wskazał, że praca wiceministra "ma być dedykowana prowadzeniu dialogu ze wszystkimi grupami zawodowymi, a także z pacjentami".

- To są dwa obszary, które odnoszą się do sporu, jaki z komitetem protestacyjnym prowadzimy, ale również do pewnego priorytetu, który także w rozmowach się pojawiał – kształcenia kadr, (…) zbudowaniem zasobów, które są deficytowe w systemie – powiedział.

Czytaj też: Strajk medyków. Minister Niedzielski ponowił zaproszenie dla komitetu strajkowego

Piotr Bromber objął stanowisko po Józefie Szczurek-Żelazko

Piotr Bromber stwierdził, że ochrona zdrowia to "obszar w którym, duże emocje były zawsze". -  Niestety tym emocjom i oczekiwaniom często towarzyszył brak zaufania. Chcemy to zaufanie odbudować, zresetować. Jesteśmy otwarci na dialog, na rozmowę z każdym – powiedział nowy wiceminister.

- Mam świadomość, że wśród protestujących jest spora liczba ludzi młodych, którzy wchodzą, będą wchodzi w przestrzeń zawodową. Naturalną rzeczą jest to, że ludzie młodzi chcą wchodzić i mieć perspektywę. (…) Chcą innej kultury pracy, mają inne oczekiwania – mówił.

Bromber zapewnił, że podejmowane będą dalsze działania w kierunku zwiększenia miejsc na kierunkach lekarskich. - Jesteśmy za tym, by ograniczyć liczbę specjalizacji, by otworzyć się na propozycje ludzi młodych, na ich oczekiwania – zadeklarował.

- Pieniądze w ochronie zdrowia są ważne, ale dyskusji nie można sprowadzać tylko do kwestii pieniędzy. Problemy z którymi się mierzymy na to wskazują m.in. ograniczona liczba personelu. (…) Obszar dialogu społecznego jest bardzo ważny. (…) Jesteśmy za tym, by rozmawiać z każdym, przy czym miejmy świadomość, że niczym złym jest się różnić. Jeżeli się różnimy, to też powinniśmy rozmawiać i do tego będziemy zachęcali stronę protestującą – powiedział.

Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz podał, że wiceminister Bromber objął wakujące stanowisko po wiceminister Józefie Szczurek-Żelazko, która odeszła z resortu.

Kim jest Piotr Bromber?

Piotr Bromber od 2015 do 2018 roku był dyrektorem Lubuskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest magistrem politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także absolwentem studiów doktoranckich z zakresu nauk ekonomicznych Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług na Uniwersytecie Szczecińskim.

Bromber  podczas pracy w administracji rządowej w woj. lubuskim zajmował się zamówieniami publicznymi, kontrolą i audytem wewnętrznym oraz zarządzaniem funduszami europejskimi. Prowadził też zajęcia m.in. na Uniwersytecie Szczecińskim i Uniwersytecie Zielonogórskim.

KJ

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka