Strajk medyków. Minister Niedzielski ponowił zaproszenie dla komitetu strajkowego

Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Albert Zawada
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Albert Zawada
Zapraszam ponownie przedstawicieli komitetu strajkowego na wtorek na 13; mam nadzieję, że nie zostanie odrzucone - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że na czwartek zaplanowano spotkanie ze wszystkimi związkami, także tymi, które nie biorą udziału w proteście.

Niedzielski o protestach w ochronie zdrowia

Szef MZ na konferencji prasowej podkreślił, że najważniejszym wyzwaniem jest uzupełnienie niedoborów kadrowych w ochronie zdrowia. Zaznaczył, że nie są to tematy, które mogą być rozwiązane "z dnia na dzień".

Polecam:

TVN7 i TVN mogą mieć większe problemy z koncesją niż TVN24. Będzie afera?

Zniszczono tablicę poświęconą prezydentowi Kaczyńskiemu. Policja na tropie sprawcy

Zwrócił uwagę, że wartość postulatów protestujących to 100 mld zł. – Te 100 mld to jest ponad połowa dochodów np. z podatku VAT, co mówiąc bardziej realnie, oznaczałoby, że musimy tę stawkę 23 proc. VAT-u przełożyć na mniej więcej 36 proc., żeby sfinansować takie oczekiwania – wskazał.

Zaapelował, by "doprecyzować sobie, czy mówienie o takich wielkich wydatkach, takich wielkich podwyżkach wynagrodzeń, takim wielkim premiowaniu jest racjonalne z dnia na dzień".

Zaproszenie na spotkanie komitetu strajkowego

Minister ponownie zaprosił przedstawicieli komitetu strajkowego na wtorek na 13.00. – Będzie też okazja zapoznać się z nowym ministrem odpowiedzialnym za dialog społeczny w Ministerstwie Zdrowia i mam nadzieję, że tym razem to zaproszenie nie zostanie odrzucone – powiedział Niedzielski, który wcześniej poinformował, że funkcję wiceministra objął Piotr Bromber.

Niedzielski zaznaczył, że nakłady na system opieki zdrowotnej powinny rosnąć. – Poprosiłem też panią przewodniczącą (Marię) Ochman ze związku zawodowego »Solidarność«, żebyśmy na czwartek mieli spotkanie w szerszym gronie, razem z innymi związkami zawodowymi, które nie biorą udziału w proteście – przekazał szef MZ.

Ku wzrostowi wynagrodzeń

Jak dodał minister Niedzielski, ważne jest teraz zbudowanie takiej ścieżki wzrostu wynagrodzeń, która będzie równoległa do tego, jak będą zwiększały się nakłady na zdrowie do 7 proc. PKB.

– A kolejne postulaty, kolejne zwiększenia, to tematy na dalszą dyskusje. Teraz skoncentrujmy się na tym, co jest możliwe, co możemy zrobić razem, co możemy przeprowadzić w duchu dialogu – podkreślił.

Przypomniał, że na wtorek zaplanowano także rozmowy z ratownikami medycznymi. W spotkaniu ma uczestniczyć wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. – Problemy rozwiązuje się przy stole, w dyskusji, a nie poprzez protesty, bo niestety nic z nich nie wynika, w tym sensie, że po sobotnim proteście żaden problem nie został rozwiązany – dodał Niedzielski.

KW

Czytaj dalej:

„Zdanie odrębne” do raportu podkomisji ws. 10/04. Komentarz Antoniego Macierewicza

Policja złapała Białorusina poszukiwanego przez Interpol. Chce go dopaść Łukaszenka

Morawiecki nie planuje spotkania z protestującymi medykami. Chyba, że...

Zamach na World Trade Center. FBI odtajnia pierwsze materiały dotyczące 11 września 2001

Pierwszy lot komercyjny w Kabulu od rewolty talibów. Relacja pasażera samolotu

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo