"Scholz już wypowiada się jak kanclerz". Debata otwarła mu furtkę do zwycięstwa?

Olaf Scholz. fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Olaf Scholz. fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
"To był dobry wieczór dla Scholza. Wszedł do programu i wyszedł z niego jak ktoś, kto już wypowiada się i zachowuje jak kanclerz" – ocenia „Der Spiegel” debatę, która na dwa tygodnie przed wyborami odbyła się w niedzielny wieczór na antenie publicznych stacji ARD i ZDF.

W debacie wzięło udział troje kandydatów na kanclerza: Annalena Baerbock (Zieloni), Armin Laschet (CDU/CSU) i prowadzący w ostatnich sondażach Olaf Scholz (SPD).

Telewizyjna debata kandydatów na kanclerza Niemiec

Scholz, zdaniem „Der Spiegel”, zachowywał się „tak, jak wielu Niemców wyobraża sobie kanclerza”. Nawet ataki Lascheta dotyczące potencjalnej koalicji SPD z Lewicą, a szczególnie braku odpowiedniego nadzoru nad Financial Intelligence Unit (FIU) - jednostką zajmującą się badaniem spraw „prania pieniędzy”, która była kontrolowana w ostatni czwartek przez prokuraturę - nie zburzyły spokoju Scholza. „Prawie nieprzerwanie emanował mieszaniną znudzenia i postawy męża stanu” – ocenia „Der Spiegel”.

W początkowej części Baerbock obserwowała walkę na argumenty obydwu kontrkandydatów. W drugiej części debaty „rzeczowo i z zaangażowaniem punktowała kwestie ochrony klimatu i emerytur” oraz wygłosiła emocjonalne oświadczenie końcowe. Podkreśliła, że jest jedyną kandydatką, której zależy na aktywnych działaniach i wprowadzaniu zmian (nie tylko w polityce klimatycznej) z myślą o kolejnych pokoleniach. Podsumowała to na Twitterze Ricarda Lang (Zieloni): „Laschet i Scholz kłócą się. Baerbock mówi o przyszłości”.

Czytaj też:

Laschet atakował "króla sondaży"

"Der Spiegel" twierdzi, że najgorzej tego wieczora poszło kandydatowi CDU Laschetowi. „Atakował króla sondaży Scholza, ale robił to tak zawzięcie, że spędził cały wieczór pomiędzy pasywno-agresywnym, otwarcie agresywnym a kpiącym uśmiechem, co nie sprawiło sympatycznego wrażenia” – uważa „Der Spiegel”.

„To, co jest naprawdę groteskowe, to fakt, że wczoraj wieczorem nie padło właściwie ani jedno pytanie o politykę zagraniczną, (…) żaden z trzech kandydatów się nie wypowiedział. Oczywiście kampanie wyborcze na całym świecie są prowadzone i rozstrzygane głównie w wewnętrznych kwestiach politycznych. Ale jednak Niemcy są wiodącym gospodarczo i politycznie krajem Europy. Na całym kontynencie ludzie interesują się wpływem ewentualnego nowego rządu na niemiecką politykę zagraniczną. Najwyraźniej tylko w samych Niemczech mało kto się tym interesuje” - przekonuje dziennik, dodając, że w czasie debaty zabrakło odniesień do obecnych problemów, m.in. terroryzmu czy zakończonej właśnie 20-letniej misji w Afganistanie. Przyznaje jednak, że to, iż debata dotyczyła wyłącznie krajowej polityki Niemiec, było zależne od moderatorów spotkania.

Zobacz galerię zdjęć:

Debata. fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Debata. fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN Debata. fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN Debata. fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN Debata. fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN Debata. fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN Debata. fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN +1 zdjęcie +2 zdjęcia

Debatę zdominowały kłótnie Lascheta i Scholza

Także „FAZ” uważa, że „debata trzech kandydatów często zmieniała się w dialog – wzajemne ataki Lascheta i Scholza”, a powściągliwa Baerbock była pomiędzy nimi. Ale w tej telewizyjnej debacie, zgodnie z przewidywaniami, trudno było liczyć na coś zaskakującego: "troje kontrkandydatów (…) to profesjonalni politycy, którzy nie mogą sobie pozwolić na zejście z wypróbowanych i przetestowanych ścieżek, wymyślanie spontanicznych pomysłów. Zwykle każdy zawodowy polityk pracuje nad stałymi fragmentami przemówień, których efekt wypróbował już kilkanaście razy przed mniejszą publicznością” – wskazuje „FAZ”.

32 proc. respondentów ankiety, przeprowadzonej przez ZDF tuż po zakończeniu debaty, uznało, że to Scholz spisał się najlepiej. 26 proc. oddało głos na Baerbock, tylko 20 proc. na Lascheta, a 21 proc. nie wskazało zwycięzcy. Do wyborów pozostało jeszcze 13 dni.

Olaf Scholz i SPD z najlepszymi notowaniami od 15 lat

Socjaldemokraci nominowali Scholza na swojego kandydata na kanclerza jeszcze w sierpniu ubiegłego roku, ale do niedawna nikt nie brał poważnie możliwości, że Scholz może zostać czwartym socjaldemokratycznym kanclerzem w historii RFN, po Willym Brandcie, Helmucie Schmidcie i Gerhardzie Schroederze. Z najnowszych sondaży wynika jednak, że to Scholz ma największe sznase objąć fotel po Angeli Merkel.

Czytaj więcej:

KJ

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka