Ostatnia wizyta Merkel w Polsce. O czym rozmawiała z premierem?

Wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Polsce / Fot. PAP Wojciech Olkuśnik
Wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Polsce / Fot. PAP Wojciech Olkuśnik
Angela Merkel po raz ostatni odwiedziła Polskę w roli kanclerz Republiki Federalnej Niemiec. Rozmawiała z premierem Mateuszem Morawieckim. Poruszyli tematy związane z praworządnością, atakami hybrydowymi na wschodniej granicy i rocznicą ataku na World Trade Center.

W Warszawie przed południem rozpoczęła się wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Oficjalnie powitanie odbyło się przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Zobacz także: Strajk służby zdrowia. Andrzej Sośnierz: Rząd zgotował sobie ten los

Centrum Informacyjne Rządu informowało, że rozmowy Morawieckiego i Merkel będą okazją do podsumowania aktualnych kwestii dwustronnych.

Morawiecki o wsparciu dla Polski

Podczas konferencji premier Morawiecki przyznał, że rozmowy dotyczyły w dużej mierze stosunków z Rosją.

- Powiedziałem, co dzieje się na polsko-białoruskiej granicy. Mamy pełne wsparcie rządu niemieckiego, aby bronić Europy przed nielegalną imigracją i ruchami, które nie zależą od nas. Zbliżyliśmy znacząco nasze stanowisko – mówił szef polskiego rządu.

Zobacz także: „Szkoda, że nie zginęłaś, jako dziennikarka prałaś tylko mózgi”

Merkel o atakach hybrydowych na wschodniej granicy

Kanclerz Niemiec została zapytana na konferencji po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim o kryzys na granicy polsko-białoruskiej.

- Apeluję do strony białoruskiej: istnieje możliwość, żeby pomóc osobom, które znajdują się tam w trudnych warunkach humanitarnych, poprzez międzynarodowe organizacje, np. Czerwony Krzyż. To oznacza, że polska strona musi być na to otwarta, tak samo jak białoruska - mówiła kanclerz Niemiec.

Zobacz także: 11 września, GROM w gotowości. Co robi Sztab Generalny? Opowieść gen. Polko

Polityczka dodała - Stronie białoruskiej trzeba uświadomić, że to są osoby, które wymagają pomocy i ochrony. Oni są wykorzystywani jako środek nacisku. Powiedziałam to też prezydentowi Rosji. Uważam, że to jest zupełnie nieakceptowalne, że takie hybrydowe ataki są realizowane za pomocą tych ludzi – zaznaczyła kanclerz Niemiec.

Rozwiązaniem jest dialog. Merkel o sporze Polski z KE

Angela Merkel odpowiedziała na pytanie o „kontrowersyjną” reformę wymiaru sprawiedliwości.

- Jeżeli mówimy teraz o Izbie Dyscyplinarnej (Sądu Najwyższego), to powinniśmy znaleźć rozwiązanie poprzez dialog. Na szczęście są rozmowy w ramach Komisji Europejskiej - mówiła Merkel.

Zapewniła, że będzie angażowała się na rzecz rozwiązania tego sporu poprzez dialog.

Ponadto polityczka przekazała, że rozmowa z Morawieckim dotyczyła polsko-niemieckiej przyszłości. - Polsko-niemieckie partnerstwo w dziedzinie gospodarki jest bardzo ważne, nasze relacje handlowe bardzo dobrze się rozwijały i powinniśmy to dalej pogłębiać - dodała kanclerz Niemiec.

Zobacz także: Marsz antyszczepionkowców w Poznaniu. Ok. 1 tys. uczestników

Wspomnienie rocznicy ataku na World Trade Center

Politycy podczas konferencji odnieśli się do przypadającej na sobotę 20. rocznicy ataków na World Trade Center.

- Trzeba wspomnieć o tym, że mamy 20 rocznicę ataków na naszego partnera amerykańskiego, ataków na World Trade Center i ze współczuciem odnieść się do tego, co wtedy się wydarzyło i nie zapominać o lekcjach, które musimy wyciągać na przyszłość - powiedział Morawiecki.

Zobacz także: "Odczepcie się! Dajcie chłopakowi spokój!". Były trener bierze w obronę Szczęsnego

Morawiecki dodał, że jest zwolennikiem tego, żeby Europa była silna militarnie i miała siłę odstraszania. Podkreślił również, że wydatki na obronność państw unijnych powinny być wyłączone z procedury nadmiernego deficytu w UE.

Kwestie związane z Nord Stream2

Podczas konferencji poproszono premiera Morawieckiego i kanclerz Merkel o odniesienie się do słów premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, że gazociąg Nord Stream2 to forma wojny hybrydowej przeciw Ukrainie, Polsce, a nawet Europie. Padło też pytanie, czy jest pomysł na przezwyciężenie sprzeczności interesów Polski i Niemiec wokół NS2.

Zobacz także: Symbol ery Merkel. "Jedna ręka ratuje opozycjonistów, druga wspiera reżim, który zabija"

- Taki jest nasz cel - odpowiedziała Merkel. - Uzgadnialiśmy to też ze Stanami Zjednoczonymi, że będziemy się angażowali na rzecz tego, by wcześniej mieć zobowiązanie Rosji, że tranzyt gazu przez Ukrainę będzie zagwarantowany po 2024 r. Rozumiem obawy Ukrainy. Mamy specjalnego pełnomocnika w tej kwestii. Niemcy niekoniecznie muszą bezpośrednio pertraktować z Rosją. Może się to odbywać w ramach UE. Dlatego mamy też trzeci pakiet energetyczny, który został zmieniony - powiedziała kanclerz Niemiec.

Premier dodał - Uzgodnienia, które mają miejsce pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Niemcami i Ukrainą są strategicznie bardzo ważne.

Polityka klimatyczna

Premier Mateusz Morawiecki relacjonował, że dużym obszarem, który omawiał wraz z Angelą Merkel była polityka klimatyczna.

- O polityce klimatycznej dyskutowaliśmy z różnych punktów widzenia. Oczywiście wpływ na społeczeństwo to problem numer jeden, i my w szczególności w Polsce, wiemy doskonale, że mamy specyficzną sytuację związaną z naszą ogromną zależnością od energetyki opartej na węglu - podkreślił Morawiecki.

Zobacz także: Tragiczna pomyłka. USA zabiły cywila i jego rodzinę zamiast terrorysty z IS

Premier dodaje - I my będziemy musieli mieć swój czas, swój harmonogram dochodzenia do neutralności klimatycznej, gdzieś w dalszej przyszłości, ale też do osiągnięcia celów ogólnoeuropejskich – zaznacza szef polskiego rządu.

Merkel kończy karierę polityczną

Wizyta Angeli Merkel w Polsce jest jej ostatnią w roli kanclerza Republiki Federalnej Niemiec. Szefowa niemieckiego rządu po 16 latach odchodzi ze stanowiska i z polityki. Nie będzie kandydować w wyborach 26 września.

Polecamy: 

NS 

Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka