Marsz antyszczepionkowców w Poznaniu. Ok. 1 tys. uczestników

PAP/Marek Zakrzewski
PAP/Marek Zakrzewski
Ok. 1 tys. osób bierze udział w Ogólnopolskim Marszu Wolności organizowanym w sobotę w Poznaniu przez środowiska przeciwne szczepieniom, w tym szczepieniom przeciw COVID-19 - poinformowała policja.

Organizatorzy wydarzenia sprzeciwiają się m.in. projektowi zmiany ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nr 1449. „Nie godzimy się również na zapowiadane przez ministra zdrowia segregowanie ludzi podczas wydarzeń, w życiu społecznym oraz w szkołach” – wskazywali.

Będą protesty w Warszawie

Jedna z organizatorek marszu Justyna Socha, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP” powiedziała mediom w sobotę, że „są tu wszyscy ludzie, którzy nie godzą się na łamanie podstawnych praw pacjenta, obywatela, praw człowieka”. „My widzimy największe zagrożenie w tym, że państwo, władza, chce podejmować decyzję na temat naszego zdrowia, na temat naszych ciał – przymuszając nas do przyjęcia do eksperymentalnego preparatu, za którego skutki nikt nie bierze odpowiedzialności” – dodała.

Zobacz: Strajk medyków rozpoczęty. "Mamy dosyć lekceważenia!"

Socha zapowiedziała także, że w przyszłym tygodniu protesty planowane są w Warszawie. Jak wskazała, „15, 16 i 17 września, kiedy ma być procedowany projekt 1449, chcemy zorganizować całodobowy, kilkudniowy protest pod Sejmem”.

Według szacunków policji, w sobotnim marszu w Poznaniu bierze udział ok. 1 tys. osób.

530 nowych zakażeń

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby badania potwierdziły 530 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło osiem osób z COVID-19. Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 mln 893 tys. 173 zakażenia. Zmarło 75 tys. 425 osób z COVID-19.

Zobacz: „Szkoda, że nie zginęłaś, jako dziennikarka prałaś tylko mózgi”

Eksperci z całego świata podkreślają, że jedynym sposobem na opanowanie i powstrzymanie pandemii COVID-19 są szczepienia. Według ostatnich danych resortu zdrowia przeciw COVID-19 w pełni zaszczepiono w Polsce 19 082 133 osoby. Chodzi o osoby zaszczepione dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson.

Do tej pory w naszym kraju wykonano 36 mln 709 tys. 898 szczepień przeciw COVID-19. Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zgłoszono 15 tys. 115 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj106 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości