Straż Graniczna uratowała życie nielegalnym imigrantom. Utknęli na bagnach

Straż graniczna w pasie granicznym pomiędzy Polską a Białorusią. Fot. PAP/Artur Reszko
Straż graniczna w pasie granicznym pomiędzy Polską a Białorusią. Fot. PAP/Artur Reszko
Przez kilka godzin funkcjonariusze straży granicznej wspólnie z strażą pożarną, wojskiem i policją w prowadzili akcję ratowniczą na bagnach w rozlewisku rzeki Supraśl przy granicy polsko-białoruskiej, gdzie ugrzęzło 8 nielegalnych imigrantów - poinformowała w niedzielę PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Dodała, że siedem osób trafiło do szpitala.

Imigranci utknęli na bagnach

Według informacji przekazanej przez ppor. Annę Michalską, do zdarzenia doszło w niedzielę około godziny 10 w miejscowości Pieńki pod Michałowem (Podlaskie). "Na rozlewisku rzeki Supraśl, na bagnach ugrzęzło ośmiu nielegalnych imigrantów, pięciu mężczyzn i trzy kobiety" - przekazała rzeczniczka Straży Granicznej.

Polecamy:

Marianna Schreiber o swoim romansie z kobietą: "Miałam za mało męża w domu"

XVI Narodowy Marsz Życia i Rodziny. Pod UW kontrdemonstranci z tęczowymi flagami

Wskazała, że osoby te nie mogły wydostać się z bagna i były wycieńczone. – Mieliśmy olbrzymi problem, żeby się do nich dostać – podkreśliła, dodając, że w akcji ratowniczej oprócz pograniczników brali udział żołnierze, strażacy, policjanci oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

– Dopiero funkcjonariusze straży granicznej i straży pożarnej w woderach podchodzili do nich i wynosili ich stamtąd na suche miejsce, skąd zabierały ich karetki pogotowia do szpitali. Łącznie do szpitali trafiło 7 osób - pięciu mężczyzn i dwie kobiety. Jedna kobieta, która nie wymagała pomocy lekarskiej, jest na terenie placówki pod opieką funkcjonariuszy straży granicznej – wyjaśniła.

Przekazała przy tym, że osoby te są najprawdopodobniej obywatelami Syrii i wśród nich prawdopodobnie jest jeden obywatel Konga. – Będziemy ustalać ich dane – podała.

Rekordowa liczba prób przekroczenia granicy

Jak informowała wcześniej ppor. Anna Michalska, w sobotę SG odnotowała na granicy polsko-białoruskiej rekordową liczbę prób nielegalnego przekroczenia granicy. – Było ich aż 324. Wszystkim próbom strażnicy graniczni zapobiegli – podkreśliła.

Dodatkowo rzeczniczka SG wskazała, że ostatniej doby pogranicznicy zatrzymali dwie osoby za pomoc w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej. – Był to obywatel Uzbekistanu i obywatel Gruzji – podała.

Od początku września Straż Graniczna odnotowała już ponad 3,8 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową" oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad.

KW

Czytaj dalej:

Abp Jędraszewski na Jasnej Górze o czystości dzieci, słowach Nitrasa, unijnych pieniądzach

Najbielsza biel na świecie? Jest tak biała, że chłodzi

Ta Polka jest poszukiwana przez 190 państw. Oszukała m.in. Mariana Banasia

Australia i Francja - kryzys dyplomatyczny. Zerwana umowa na okręty. Ambasadorzy odwołani

Reguła wzajemności, czyli Trzaskowski u Karacsony'ego w Budapeszcie

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka