Najnowszy ranking poparcia dla partii. Wyczerpał się efekt Tuska i temat uchodźców

Donald Tusk. Fot. PAP
Donald Tusk. Fot. PAP
Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej" 24–25 września na grupie 1100 respondentów.

Wrześniowy sondaż IBRiS dla "Rzeczpopolitej"

34 proc. Polaków zagłosowałoby na PiS, 23 proc. - na Koalicję Obywatelską, 12 proc. - na Polskę 2050 Szymona Hołowni, 7 proc. na Lewicę, 6 proc. na Konfederację, a 5 proc. - na PSL KP - wynika z sondażu IBRiS, opublikowanego we wtorek przez "Rzeczpospolitą".

13 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi "nie wiem". Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej" 24–25 września na grupie 1100 respondentów.

Polecamy:

Andrzej Duda w Fox News o 500 Plus i polityce migracyjnej Polski

Monika Olejnik wręczyła Tomaszowi Siemoniakowi dyskotekową kulę

Gazeta wskazuje, że w najnowszym sondażu preferencji partyjnych nie ma wielkich niespodzianek, mimo że wydarzeń politycznych, ostrych debat, a nawet skandali nie brakuje. Prawo i Sprawiedliwość zajmuje pozycję lidera, a w porównaniu z sondażem ze środka lata (przełom lipca i sierpnia) zyskuje 0,4 pkt proc., różnicy więc właściwie nie ma.

Opadły emocje po kryzysie uchodźczym

Wydaje się, że kolejna ofensywa prezesa Jarosława Kaczyńskiego, tym razem dotycząca zagrożenia, jakie mają stwarzać uchodźcy na naszej wschodniej granicy, nie przynosi już władzy politycznych zysków. Może być też równoważona przez porażki rządu – takie jak np. sprawa Turowa, konflikt o praworządność, lex-TVN czy wyraźnie rosnące ceny, także energii. – Uchodźcy jako temat przynosili władzy poparcie, ale teraz się on raczej wyczerpał – analizuje dla gazety Marcin Duma, szef IBRiS.

Ekspert dodaje, że zabranie mediów znad granicy, niepokazywanie drastycznych obrazów spowodowało opadnięcie emocji, a trudno zarządzać strachem bez nich.

Wygasa "efekt Tuska"

"Największe wahanie poparcia odnotowuje Koalicja Obywatelska, na którą dwa miesiące temu chciało głosować 27 proc. badanych, a obecnie – 23. Trzeba jednak pamiętać, że wtedy działał jeszcze bardzo silnie »efekt Tuska«, który dopiero co powrócił na polską scenę polityczną" - czytamy w "Rz".

Zdaniem Marcina Dumy obecne notowania KO mogą być poziomem jej naturalnego poparcia. – Jest słabiej niż w lipcu, ale tamten wynik pokazuje, że jak pojawi się nowy impuls, to partia Tuska osiągnie znów ok. 30 proc. – mówi szef IBRiS.

Dodaje jednak, że konwencja w Płońsku takim impulsem nie była, a lipcowy wzrost mógł wynikać z przyciągnięcia niezdecydowanych, których w lipcu było mniej (9 proc.) niż we wrześniu (13 proc.).

Komu spada poparcie?

Polska 2050 Szymona Hołowni na koniec lipca notowała 11 proc., tracąc na rzecz KO. Tym razem wyniki wskazują na spowolnienie tendencji spadkowej – PL2050 wskazało 12 proc. respondentów. Z wyraźniejszym spadkiem mamy do czynienia w przypadku Lewicy, która obniżyła notowania z 9 na 7 proc. W tym samym miejscu tkwi PSL-Koalicja Polska – 5 proc. Konfederacja poprawiła się o jeden punkt – z 5 na 6 proc.

– Nie ma ruchu na razie w świecie politycznym – przyznaje Duma. Wskazuje jednocześnie, że są jeszcze dwa lata do wyborów i na pewno nie jest w interesie partii nadmierne rozgrzewanie wyborców. 

KW

Czytaj dalej:

"Ideałem dla Niemiec jest wybór na premiera w Polsce kogoś w stylu Donalda Tuska"

Szok. Minister Kamiński pokazał zdjęcie, na którym mężczyzna gwałci krowę

YouTube o cenzurze Nawalnego w Rosji: "Musimy brać pod uwagę lokalne prawo"

Progi zwalniające są bez sensu? Da się po nich jeździć 80 km/h

Sejmiki - Małopolski i Podkarpacki cofnęły uchwały dotyczące ideologii LGBT

Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka