Białoruscy pogranicznicy oddali strzały w kierunku Polaków. Służby o prowokacjach

Straż Graniczna informuje o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Straż Graniczna informuje o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Białoruscy żołnierze oddali w stronę polskich strażników granicznych. Nikomu nic się nie stało, bo prawdopodobnie użyli ślepej amunicji - ujawniła Straż Graniczna na konferencji prasowej z udziałem rzecznika koordynatora ds. służb specjalnych Stanisława Żaryna.

Do niebezpiecznego incydentu w pasie przygranicznym doszło w czwartek. - Patrol służb białoruskich oddał strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy razem z nami patrolują granicę. Prawdopodobnie było to przy użyciu ślepej amunicji. Nikomu nic się stało - stwierdziła rzecznik SG ppor. Anna Michalska.

Według polskich służb, strzały były chybione, a Straż Graniczna spodziewa się kolejnych prowokacji ze strony białoruskiej.  

 

Zobacz: 

Oto laureaci Pokojowej Nagrody Nobla. Są wybitnymi dziennikarzami

Mejza: Chcę być premierem! Tusk to obibok i leń, ale potrafi robić PR

Francja i Luksemburg zaniepokojone wyrokiem TK. "Polski rząd igra z ogniem"


Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Unia Europejska i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. 

- Wojsko Polskie rozpoczęło odtwarzanie komunikatów skierowanych do migrantów w językach angielskim, arabskim, francuskim i perskim. Osoby znajdujące w strefie granicznej są ostrzegane m. in. o konsekwencjach nielegalnego przekroczenia granicy - powiadomił szef MON Mariusz Błaszczak. 


Polska Straż Graniczna notuje coraz więcej osób, które próbują nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi. Od sierpnia odnotowano kilkanaście tysięcy takich prób. Zatrzymywane są też osoby podejrzane o pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy - tylko w tym miesiącu to 57 osób. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. 

GW

Lubię to! Skomentuj63 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka