Francja i Luksemburg zaniepokojone wyrokiem TK. "Polski rząd igra z ogniem"

Konstytucja nie jest ważniejsza od traktatów międzynarodowych - mówią głośno politycy unijni.
Konstytucja nie jest ważniejsza od traktatów międzynarodowych - mówią głośno politycy unijni.
Francuski minister ds. europejskich, jak i szef dyplomacji Luksemburga twierdzą, że Trybunał Konstytucyjny przeprowadził "atak na Unię Europejską" wyrokiem, podważającym prymat prawa międzynarodowego nad krajowym. - Musimy jasno powiedzieć: polski rząd igra z ogniem - ostrzegał Luksemburczyk Jean Asselborn.

W rozmowie z dziennikarzami, Clement Beaune - kierujący sprawami europejskimi we francuskim rządzie - wyraził zaniepokojenie wczorajszym wyrokiem TK. - De facto istnieje ryzyko wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Nie życzę tego Polsce - powiedział. W jego przekonaniu, decyzja sędziów może oznaczać blokadę wypłat z Funduszu Odbudowy dla Warszawy. To pierwszy tak donośny sygnał z Francji po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, budzącym ogromne kontrowersje. 

Z kolei zdaniem Jeana Asselborna, szefa MSZ Luksemburga, "polski rząd igra z ogniem", jakim jest Polexit. - Nadrzędność prawa unijnego jest kluczowa dla życia i integracji w Europie. Jeśli ta zasada zostanie złamana, Europa, jaką znamy z rzymskich traktatów, przestanie istnieć - stwierdził dyplomata. 

- Komisja Europejska wykorzysta wszystkie dostępne jej narzędzia w celu ochrony praworządności europejskiej - zapowiedział w rozmowie z agencją AFP Didier Reynders, unijny komisarz ds. sprawiedliwości. 

Czytaj:

KE: Orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego budzi poważne obawy

Zdania odrębne sędziów TK. Tak argumentują spór o wyższość prawa unijnego nad krajowym

Tusk wzywa do obrony "Polski europejskiej". "Tylko razem możemy ich zatrzymać"


GW

Lubię to! Skomentuj75 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka