Oto laureaci Pokojowej Nagrody Nobla. Są wybitnymi dziennikarzami

Dziennikarka śledcza Maria Ressa. Fot. PAP/EPA
Dziennikarka śledcza Maria Ressa. Fot. PAP/EPA
Maria Ressa i Dmitrij Muratow otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla za działalność na rzecz wolności słowa.

Kim jest Maria Ressa

Maria Ressa to dziennikarka pochodząca z Filipin, założycielka i szefowa portalu Rappler. W czasie swojej kariery zawodowej przez blisko 20 lat pracowała dla CNN, gdzie relacjonowała wydarzenia w Azji Południowo-Wschodniej.

Ressa została wybrana człowiekiem magazynu "Time" w 2018 roku - za walkę z fake newsami. Rok później została aresztowana za rzekomo fałszywe publikacje dotyczące filipińskiego przedsiębiorcy Wilfredo Kenga.

Ressa należy do krytyków urzędującego prezydenta Filipin Rodrigo Duterte i jej aresztowanie zostało odebrane jako część walki politycznej toczącej się na Filipinach.  

Dmitrij Muratow

Z kolei Dmitrij Muratow to rosyjski dziennikarz, redaktor naczelny dziennika "Nowaja Gazieta". To niezależne medium, które często krytykuje administrację Kremla. Na łamach gazety nie brakowało artykułów o korupcji i powiązaniach ze służbami specjalnymi najbardziej wpływowych polityków rosyjskich. 

"Pani Ressa i pan Muratow otrzymują Pokojową Nagrodę za odważną walkę o wolność słowa na Filipinach i w Rosji. Jednocześnie są głosem wszystkich dziennikarzy, którzy opowiadają się za takim ideałem na świecie, w którym demokracja i wolność prasy znalazły się w obliczu coraz bardziej niesprzyjających warunków" - brzmi oświadczenie Komitetu Noblowskiego. 

Zobacz: 

W Polsce będą produkowane szczepionki przeciwko COVID-19

Mejza: Chcę być premierem! Tusk to obibok i leń, ale potrafi robić PR

Jacek Jaworek wysłał do siebie paczkę? Mógł w ten sposób chcieć zmylić trop


GW
Lubię to! Skomentuj28 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura