W Polsce będą produkowane szczepionki przeciwko COVID-19

Zdjęcie ilustracyjne, Agência Brasília from Brasília, Brasil, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons
Zdjęcie ilustracyjne, Agência Brasília from Brasília, Brasil, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons
Już niedługo w Polsce zostanie uruchomiona seryjna produkcja szczepionki przeciwko COVID-19. Odbędzie się ona przy wsparciu finansowym Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.

Zarząd Mabion S.A. przekazał, że w 8 października 2021 r. spółka zawarła umowę w przedmiocie komercyjnej produkcji kontraktowej z Novavax wraz ze Specyfikacją Warunków Zlecenia, na mocy których Spółka będzie wytwarzać na skalę komercyjną w standardzie GMP (Dobrej Praktyki Wytwarzania) na rzecz Novavax antygen kandydata na szczepionkę na COVID-19 pod nazwą NVX-CoV2373.

O zawarciu umowy między Mabionem a Novavax informował także prezes PFR Paweł Borys na Twitterze.

„Zgodnie z zapowiedziami Mabion uruchamia w Polsce seryjną produkcję szczepionki przeciw COVID-19 przy wsparciu finansowym @Grupa_PFR. Spółka skutecznie zrealizowała etap transferu technologii i zawarła wieloletnią umowę z Novavax” – napisał.


Zobacz: Oto laureaci Pokojowej Nagrody Nobla. Są wybitnymi dziennikarzami

Produkcja szczepionki przeciwko koronawirusa w Polsce

Umowa dotycząca produkcji szczepionki ma charakter bezwarunkowy, a jej zawarcie i rozpoczęcie jej realizacji są niezależne od procedury rejestracyjnej kandydata na szczepionkę Novavax na poszczególnych rynkach. Umowa została zawarta na czas określony do końca 2025 roku, z opcją jej przedłużenia.

Wartość umowy, podczas jej obowiązywania, ma wynieść 372 mln dolarów czyli ok. 1,46 mld zł (wartość zawartej umowy oszacowano przy założeniu, że inflacja będzie równa zeru w całym okresie jej trwania).

Umowa ma być realizowana i rozliczana w oparciu o wytworzone serie preparatu, po ustalonej w umowie cenie jednostkowej za seri (ceny te podlegają indeksacji w oparciu o przyszłą inflację).

Ustalono również wolumen i harmonogram produkcji szczepionek dla każdego roku w latach 2022-2025.

Zobacz: Mejza: Chcę być premierem! Tusk to obibok i leń, ale potrafi robić PR

Produkcja ruszy w grudniu

Możliwość zrealizowania ustalonego zakresu prac wynikających z zawartej umowy w przyszłych latach jest powiązana z dostępnymi mocami produkcyjnymi spółki Mabion. Celem zarządu będzie wobec tego rozbudowa mocy produkcyjnych na przełomie lat 2022 i 2023 o kolejne dwa bioreaktory, dzięki czemu w latach 2023-2025 spółka będzie dysponować czterema bioreaktorami.

Zarząd spółki ocenia, że w okresie pierwszych dwóch lat produkcji komercyjnej objętej umową (tj. w latach 2022-2023) Mabion może zrealizować około 40% łącznej wartości Umowy, a w kolejnych dwóch latach, dzięki zwiększeniu mocy produkcyjnych, około 60% łącznej wartości zapisanej w umowie.

Strony przewidują, że rozpoczęcie procesu wytwarzania w skali komercyjnej w standardzie GMP nastąpi w grudniu 2021 roku. Do tego czasu Spółka będzie prowadziła określone w zleceniu prace przygotowawcze, obejmujące między innymi instalację dodatkowych systemów i urządzeń, zabezpieczenie i kontrolę jakości materiałów oraz tworzenie dokumentacji specyficznej dla wytwarzania komercyjnego.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości