Jest jeden zagraniczny rząd, który wprost chwali Polskę za wyrok TK. To Węgry Orbana

Viktor Orban chwali Polskę za wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Fot. KPRM
Viktor Orban chwali Polskę za wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Fot. KPRM
Viktor Orban z zadowoleniem przyjął wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który podkreślił nadrzędność konstytucji nad niektórymi przepisami prawa europejskiego.

Premier węgierskiego rządu podpisał postanowienie, w którym pochwalono wyrok polskiego TK, a także podkreślono potrzebę respektowania tożsamości narodowej państw członkowskich w Unii Europejskiej. 

Orban napisał, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego została wywołana na skutek złej praktyki instytucji unijnych, które nie biorą pod uwagę zasady przekazywania kompetencji i bez zmiany traktatów starają się poprzez ukradkowe poszerzanie swoich pełnomocnictw odebrać państwom członkowskim uprawnienia, których te nigdy nie przekazały wspólnocie. 

"Wyższość prawa unijnego obowiązuje tylko w tych sferach, w których Unia Europejska dysponuje pełnomocnictwami, a ich ramy określają traktaty podstawowe UE" – czytamy w postanowieniu węgierskiego rządu. 

Rząd Orbana dodał, że obok instytucji unijnych także organy egzekwowania prawa, a w szczególności trybunały konstytucyjne i sądy, mają prawo badania obszaru i granic kompetencji instytucji Unii Europejskiej. W postanowieniu rząd Węgier prosi je, by w swej działalności respektowały suwerenność państw członkowskich.

W czwartek polski TK uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.  

Czytaj: 

Polski Ład dla polskiej wsi. Jarosław Kaczyński na konwencji PiS

Kosiniak-Kamysz zaskoczył. PSL proponuje samorozwiązanie Sejmu!

Protest nauczycieli. W tłumie żona ministra Schreibera z PiS


GW

Lubię to! Skomentuj48 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka