Polski Ład dla polskiej wsi. Jarosław Kaczyński na konwencji PiS

PAP/Piotr Polak, Jarosław Kaczyński na konwencji PiS
PAP/Piotr Polak, Jarosław Kaczyński na konwencji PiS
Dziś w Przysusze odbyła się konwencja PiS z udziałem prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Podczas wydarzenia przedstawiono nowy program przygotowywany z myślą o wsi i rolnikach.

Dziś o 12:00 w Przysusze rozpoczęła się konwencja PiS. Prezes Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Grzegorz Puda przedstawili specjalny program z myślą o potrzebach polskiej wsi.

Konwecja PiS. Polski Ład dla polskiej wsi

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda dopytywany o szczegóły programu powiedział, że jednym z elementów Polskiego Ładu ma być ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym, która będzie zawierać korzystne dla rolników rozwiązania z zakresu podatków, dziedziczenia i obszaru społecznego.

- W ustawie jest np. zapis, że rolnik, który przechodzi na emeryturę, nie musi zdawać gospodarstwa - tłumaczył Puda.

Oprócz tego w nowej ustawie mają się znaleźć rozwiązania legislacyjne, które wzmocnią pozycję rolników w postępowaniach sądowych np. z dużymi koncernami spożywczymi skupującymi od nich produkty.

Zobacz:"Kaczyński chce być jak Putin, Polskę przekształcić w Rosję. Unia mu w tym przeszkadza"

Kaczyński: na wsi może być jak w mieście

Kaczyński podkreślił, że program Polski Ład jest potrzebny dla polskiej wsi, bo dzięki niemu możliwe byłoby zmniejszenie różnic między miastem a wsią.

- On jest po to, żeby w ciągu najbliższych lat te różnice zniwelować, zmniejszyć, a w końcu zlikwidować - powiedział prezes PiS. Dodał, że ten okres nie powinien być zbyt długi.

Nawozy mogą być tańsze, jeśli rolnicy połączą siły

Jarosław Kaczyński przyznał, że w rolnictwie "są sprawy, które bolą". Jak dodał, jedną z nich są ceny nawozów, które bardzo się podniosły, ponieważ gwałtownie rośnie cena gazu, choć - jak zwrócił uwagę - w ostatnich dniach ceny części nawozów spadły.

- Najważniejszym rozwiązaniem, które by poprawiło sytuację rolników byłaby możliwość zakupu prosto od producenta, bez pośredników, bo to oszczędziłoby 200-300 zł na tonie. Nie jest to łatwe - zauważył.

- Trzeba po prostu, by rolnicy łączyli się w większe grupy, grupy producenckie, jeśli są jakieś spółdzielnie, to można wykorzystać, i kupowali jakby zbiorowo. Wtedy te ceny mogą być obniżone - dodał.

Zobacz: Straż Graniczna: Kolejne strzały przy granicy Polski z Białorusią [Wideo]

Kaczyński zapewnił również, że ceny gazu na pewno kiedyś spadną, ale sprawa cen nawozów jest rzeczywiście problemem. "Mówię o tym, żeby polska wieś wiedziała, że my to widzimy i o takich sprawach nie zapominamy" - podkreślił Kaczyński.

Nie trzeba będzie żadnych pozwoleń

Premier Mateusz Morawiecki mówił zaś o tym, że PiS zamierza zlikwidować obowiązek uzyskiwania pozwoleń przy budowie zabudowań gospodarczych do 300 m kw. Stwierdził też, że wszystkie przedstawione w sobotę propozycje dla rolnictwa i wsi mają pierwiastek wolności, sprawiedliwości, suwerenności i solidarności.

- Polska jest jedna. Tego właśnie chcemy, żeby mieszkaniec wsi, małego miasteczka mógł tam żyć, pracować, tam się kształcić, zakładać rodzinę, budować swoje własne cztery kąty, a nie wyjeżdżać gdzieś za granicę - mówił.

Zobacz: „Dziennikarze uczestniczą w nawalance. Chcecie z Kaczyńskim i Tuskiem podpalić Polskę”

W kwestii wiarygodności wzywał, aby uważać "na te różne głosy, które się pojawiają, na fałszywe propozycje" i stwierdził, że PO i PSL obiecywały nie podnosić wieku emerytalnego, a dokonały tego po wygranych wyborach. PiS - dodał - obiecywał obniżenie wieku emerytalnego i tego dokonał. 

- Wykonaliśmy wszystkie nasze najważniejsze obietnice - powiedział Morawiecki wskazując na program Rodzina 500 plus czy podwyższenie świadczeń emerytalnych.

Morawiecki mówił też, że polska wieś zasługuje na to, by i do niej zagościła nowoczesność na miarę XXI wieku.

- I to jest też nasz program - Polski Ład dla polskiej wsi - powiedział.

Wyraził też przekonanie, że program dla wsi będzie dobrze odczytany, a jeśli będzie wymagał poprawy, zmian, nowych projektów, to "jesteśmy na nie gotowi".

- Wierzę, że Polski Ład dla polskiej wsi jest dobrą obietnicą i nadzieją na przyszłość - powiedział.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj43 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka