Olej napędowy droższy od benzyny. Ceny idą na rekord - paliwo po 6 zł za litr

Olej napędowy na stacjach paliw może być już wkrótce droższy niż benzyna Pb95 - prognozują analitycy. Ceny benzyny, diesla i gazu rosną i mogą wyrównać lub ustanowić rekordowe poziomy.

Ile kosztuje paliwo w Polsce?

Analitycy z BM Reflex wyjaśniają, że ceny diesla na polskich stacjach są windowane przez wzrost cen ropy naftowej i obawy o podaż paliw opałowych. Już teraz olej napędowy w Polsce kosztuje średnio 5,83 zł/l i podrożał w ciągu tygodnia o 10 gr/l.

Średnie detaliczne ceny autogazu wzrosły w ciągu mijającego tygodnia o 12 gr/l do poziomu 3,08 zł/l. Za litr benzyny Pb95 płacimy aktualnie 5,85 zł/l, czyli 2 gr/l więcej niż przed tygodniem.

Polecamy:

Idą kolejne podwyżki

Analitycy z e-petrol.pl uważają, że przyszłym tygodniu największa zmiana cen na stacjach będzie dotyczyć benzyny bezołowiowej 95, której średnia cena powinna mieścić się w przedziale 5,86-5,99 zł za litr. Zwyżkom nie oprze się też diesel – średnia krajowa cena litra oleju napędowego może wynosić 5,80-5,93 zł. Ponownie podrożeje też autogaz. Z analiz e-petrol.pl wynika, że za litr LPG kierowcy w najbliższych dniach będą płacić ok. 3,03-3,15 zł. 

Analitycy z e-petrol.pl poinformowali, że analiza zmian cen na rynkach międzynarodowych wskazuje, iż PKN ORLEN i Grupa Lotos do wtorku prawdopodobnie podniosą hurtowe ceny benzyn o minimum kilkanaście złotych. Oznacza to, że hurtowe ceny zarówno benzyny, jak i diesla mogą lub wyrównać, lub ustanowić rekordowe poziomy.

Olej napędowy i benzyna po 6 zł

Zdaniem analityków z Refleksu, bardzo prawdopodobne jest, że średni poziom cen benzyny Pb95 i diesla wzrośnie niedługo do przynajmniej 5,89 zł/l.

Również analitycy z e-petrol.pl uważają, że w najbliższych dniach także ten historyczny rekord zostanie jeśli nie pobity, to z pewnością wyrównany. Ich zdaniem możliwe, że ceny diesla i benzyny się zrównają i będą oscylować wokół 6 zł za litr.

Rekordowe ceny benzyny 

W ujęciu nominalnym rekordowe ceny benzyny w Polsce obserwowaliśmy dotychczas w połowie września 2012 roku. Średnia cena benzyny Pb95 kształtowała się wówczas na poziomie 5,89 zł/l. W przypadku diesla i autogazu w ujęciu nominalnym przebiliśmy aktualnie historyczne maksima. W połowie styczniu 2012 roku średnia cena oleju napędowego w Polsce wynosiła 5,81 zł/l, autogazu natomiast 2,86 zł/l i były to rekordy cenowe aż do tej pory - wskazali analitycy Refleksu.

Szef PKN ORLEN: Mamy jedne z najniższych cen w Europie

Prezes PKN ORLEN oświadczył dziennikarzom podczas wizyty na Litwie, że spółka nie wykorzystuje sytuacji na rynku paliw, aby czerpać korzyści ze sprzedaży paliw na stacjach.

- PKN ORLEN stara się stabilizować ceny paliw, bo to jest ważne dla całej naszej gospodarki - stwierdził Daniel Obajtek. Dodał, że w Polsce mamy jedne z najniższych cen w Europie; taniej jest tylko w Rumunii i Bułgarii.

Jak tłumaczył Obajtek, obecne stawki w Polsce są efektem m.in. walki z szarą strefą, z mafiami paliwowymi. - Gdyby nasze rafinerie pracowały tak, jak pracowały w latach 2012-14, na 70 proc. swojej wydajności, to dziś mielibyśmy paliwo - przy tak potężnych mafiach paliwowych, jakie działały w tym obszarze - między 7 a 8 zł. Takie dziś byłyby ceny paliw w Polsce - stwierdził.

Benzyna z PKN ORLEN poniżej 6 zł za litr

Obajtek powiedział, że PKN ORLEN  stara się utrzymywać ceny tradycyjnych paliw, takich jak olej napędowy czy benzyna 95 poniżej 6 zł. - Jest to trudne, ale działamy bardzo mocno odpowiedzialnie, bo doskonale sobie zdajemy sprawę, że rozwój, generalnie, gospodarki jest również rozwojem Orlenu - stwierdził.

Według BM Reflex wzrost cen paliw to nie okres żniw i ponadprzeciętnych zysków dla operatorów stacji paliw. Jest wręcz odwrotnie. Od kilku tygodni obserwowany jest na rynku gwałtowny spadek poziomu marż detalicznych (różnicy między ceną zakupu a sprzedaży paliw na stacjach) i aktualnie ich poziom jest o połowę niższy - wskazali.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj28 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka