Od przyszłego roku ceny papierosów i alkoholu pójdą w górę

Średnia cena papierosów w Polsce wynosi obecnie 14 zł za paczkę.
Średnia cena papierosów w Polsce wynosi obecnie 14 zł za paczkę.
Ministerstwo Finansów planuje podwyższenie akcyzy na alkohol o 10 proc. w 2022 r. W kolejnych latach akcyza na te wyroby ma rosnąć o 5 proc. Planowane są też coroczne 10-procentowe podwyżki na papierosy i tytoń.

Podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy

Na razie jest to projekt, opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Przewiduje on indeksację stawek podatku akcyzowego na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry, wyroby pośrednie, papierosy, tytoń do palenia i tzw. wyroby nowatorskie.

Rząd przyjmie projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym w IV. kwartale 2021 r. Za jego przygotowanie odpowiada wiceminister Jan Sarnowski.

Polecamy: Czeka nas wzrost cen alkoholu i papierosów. Politycy zrobią to dla naszego zdrowia

Ile podrożeje alkohol?

Jak czytamy, proponowana zmiana spowoduje podwyższenie stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie o: 10 proc. w 2022 r. i co roku o 5 proc. w latach 2023-2027.

Jak to się przełoży na ceny w detalu?  W 2022 r. w przypadku 0,5 litrowej butelki wódki zapłacimy ok. 2 zł więcej na butelce, 0,75l butelki wina 30 groszy więcej, a w przypadku 0,5 litrowej butelki piwa 10-20 groszy więcej.

Z zakresu projektowanej podwyżki akcyzy na używki wyłączono cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc. Wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu. Jak tłumaczy MF, to działanie "w celu rozwoju rynku i pośredniego wspierania produkcji sadowniczej, stanowiącej jeden z filarów polskiego rolnictwa". 

Zobacz także: Słynni youtuberzy na Forum Akcyzowym

Ile zdrożeją papierosy?

Poza tym przewidziano podwyższenie od 2022 r. minimalnej stawki akcyzy na papierosy do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów. Nowela ma także wprowadzić od 2022 r. minimalną stawkę akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia oraz podwyższyć stawki akcyzy na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100 proc. od 1 stycznia 2022 r. i co roku o 10 proc. a w latach 2023-2027 oraz podwyższyć stawkę akcyzy na papierosy i tytoń do palenia poprzez podniesienie stawki kwotowej co roku o 10 proc. w latach 2023-2027.

Czyli oznacza to, że do każdej paczki kosztującej 15 złotych trzeba będzie doliczyć około 30 groszy. 

Podrożeje także paliwo: Olej napędowy droższy od benzyny. Ceny idą na rekord - paliwo po 6 zł za litr

Co z e-papierosami?

Wyłączenie obejmuje także akcyzę na płyny do papierosów elektronicznych, cygara i cygaretki, na które - jak oceniono - "już obecnie stawki są wysokie w stosunku do innych wyrobów tytoniowych, a także na tle UE".

Skąd ta nagła podwyżka akcyzy?

Ministerstwo Finansów tłumaczy się, że stawki na napoje alkoholowe zostały ustalone na podobnym poziomie jak w innych krajach UE.

"Inicjatywa związana jest z potrzebą przygotowania się na podwyżkę minimum UE dla wyrobów tytoniowych, oraz wprowadzenia na poziomie UE opodatkowania dla wyrobów nowatorskich. W odniesieniu do wyrobów alkoholowych, ceny detaliczne napojów alkoholowych w Polsce nadal są bardzo niskie w porównaniu ze średnią unijną. Zmiana ma za zadanie pozytywnie wpłynąć na politykę prozdrowotną i ograniczyć negatywne skutki palenia wyrobów tytoniowych oraz spożywania napojów alkoholowych" - czytamy w projekcie.

Gdzie jest taniej niż w Polsce

Tylko w trzech krajach Unii Europejskiej alkohol jest tańszy niż w Polsce - wynika z najnowszych danych Eurostatu. U nas średnia cena napojów wyskokowych stanowi 87 proc. średniej unijnej. A jeszcze 10 lat temu było to ponad 101 proc. Taniej niż nad Wisłą jest bowiem tylko w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech.


Ostatnia zmiana stawek akcyzy na ww. wyroby miała miejsce 1 stycznia 2020 r. i wynosiła 10 proc. 

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj28 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka