Straż Graniczna: Kolejne strzały przy granicy Polski z Białorusią [Wideo]

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Fot. Straż Graniczna
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Fot. Straż Graniczna
W nocy z piątku na sobotę żołnierze i funkcjonariusze strzegący granicy Polski z Białorusią po raz kolejny słyszeli strzały - poinformowała Straż Graniczna.

Znów strzały na granicy

"Patrole funkcjonariuszy i żołnierzy raportowali, że minionej nocy (08/09.10) po raz kolejny w ostatnim czasie było słychać strzały po stronie białoruskiej przy granicy z Polską" - napisała SG na Twitterze.

Polecamy: Strzały na granicy Białorusi i Polski. „Reżim Łukaszenki chce osiągnąć konkretne cele”

Uchodźcy w ciężarówce

Polscy pogranicznicy opublikowali w sobotę także dokonane z powietrza nagranie, na którym widać budynek po białoruskiej stronie granicy, do którego kieruje się przywieziona ciężarówką grupa cywilów z plecakami. Przy terenowym pojeździe stoi osoba w uniformie. Pod filmem jest zamieszczony opis: "Służby białoruskie podczas organizowania nielegalnego przekraczania granicy. Cudzoziemcy zwożeni są do obiektów po byłej białoruskiej placówce granicznej. Tu czekają na dalsze instrukcje od służb".

Przeczytaj: Imigranci z Iraku przyznają, że są zmuszani do przekroczenia polskiej granicy [WIDEO]

Ponad 500 prób przekroczenia granicy

Według informacji SG, w czwartek patrol służb białoruskich oddał strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy patrolują polską granicę wspólnie ze SG. Jak poinformowała rzeczniczka SG ppor. Anna Michalska, najprawdopodobniej strzelano przy użyciu ślepej amunicji.

Minionej doby tj. 08.10 funkcjonariusze SG odnotowali 553 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymano 8 nielegalnych imigrantów: 4 obywateli Iraku, 3 obywateli Konga i obywatela Gwinei. W tym miesiącu było już 4,3 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy, od początku roku 15,8 tys. - podała Straż Graniczna.

Zobacz: Jarosław Kaczyński w Białymstoku. Mówi o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej!

Stan wyjątkowy w pasie przygranicznym

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Polska Straż Graniczna notuje coraz więcej osób, które próbują nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi. Od sierpnia odnotowano kilkanaście tysięcy takich prób. Zatrzymywane są też osoby podejrzane o pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy - tylko w tym miesiącu to 57 osób. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj71 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka